PARTNER PORTALU
Jadalnia z antykami. Przepis na wnętrze w stylu retro

Jadalnia z antykami. Przepis na wnętrze w stylu retro

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 lut 2009 17:36

Z jednej strony tradycja, z drugiej chęć nadania wnętrzu szlachetnego wyrazu, skłania do sięgania po wzornictwo ubiegłych stuleci, zarówno w oryginale, jak i w imitacjach.

Powiew historii

Retro to stylistyka bardzo chętnie i często stosowana w kuchni. Z tego powodu wnętrza te wypełnione są przedmiotami ze szlachetnych gatunków drewna. Decyduje o tym przywiązanie do tradycji, więzi rodzinnych, wielopokoleniowości lub chęć ich stworzenia poprzez architekturę i wzornictwo.

Często jest to również chęć przeniesienia domostwa z ulotnej chwilowości, współczesnego miejsca do przestrzeni o wymiarze historycznym, bardziej trwałym. Autentyzm w odtwarzaniu tradycyjnej kultury, określonego miejsca i czasu nie ma tu znaczenia.

Bardzo niewiele osób ma oryginalne, stare, rodzinne meble dziedziczone z dziada pradziada. Zawieruchy wojenne, barbarzyństwo komunizmu uszczupliło polskie zasoby antyków. Dlatego tak, jak w przypadku prezentowanego projektu XVIII/XIX-wieczna stylizacja daleko wykracza poza staropolski dworek.

Europejski akcent

W kuchni z jadalnią znalazły się zarówno rodzinne meble, jak i nowe kolekcje włoskie oraz dodatki oparte na wzornictwie anglosaskim. Całość zespala patyna czasu, szlachetne materiały i zestawienia wzornicze. Kompozycja wszystkich elementów dała niesamowity efekt dostojnego, wielokulturowego retro. Kolorystyka i oświetlenie zostały podporządkowane dumnemu spokojowi mebli, zwielokrotnionemu przez marmurowe blaty w łososiowych kolorach.

Duża, dobrze uporządkowana przestrzeń pozwoliła uniknąć rokokowego przeładownia. Było to również możliwe przez odpowiednie zestawienie mebli wyrafinowanie zdobionych z oszczędnymi wzorniczo. Stylizacja nie przeszkodziła w stworzeniu kuchni użytkowej, praktycznej.

Centralnym punktem w niej jest wyspa ze szklaną, płytą ceramiczną. Nowoczesne zdobycze techniki zostały dyskretnie wkomponowane i zapewniają komfort nie wzbudzając dysonansu między „starym” i „nowym”.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także