PARTNER PORTALU
Jadalnia z przezroczystymi krzesłami. Postaw na plastik!

Jadalnia z przezroczystymi krzesłami. Postaw na plastik!

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 maj 2009 12:40

Zapraszamy: może przyjaciół, może znajomych z pracy, może rodziców. I wspólnie gotujemy, oczywiście przy wyspie. Gości siadają na (prawie) niewidzialnych krzesłach, w perłowym blasku lampy.

Pogaduszki, śmiechy, dobra kawa... Za oknem spokój zieleni. Takie miejsce znaleźliśmy na warszawskim osiedlu Wilanów One. Autorem jego aranżacji jest arch. wnętrz Andrzej Kozłowski.

Jaka była pierwsza myśl, pomysł na kuchnię, gdy zobaczył Pan pusty jeszcze apartament?
Kuchnia – z założenia – miała być częścią -reprezentacyjnej przestrzeni salonu oraz jadalni. Aby ją przesłonić i, przynajmniej umownie, wyodrębnić, wprowadziłem wyspę. To miał być element dynamiczny, wokół którego toczy się życie rodzinno-towarzyskie.

Celowo zrezygnowałem np. z podwyższonego blatu barowego. Zależało mi, by osoba gotująca miała swobodny kontakt z tym, co się dzieje przy stole i w salonie. Bryła wyspy jest maksymalnie duża – wokół zostawiłem tylko tyle miejsca, by można było płynnie się przemieszczać. Jej centralne miejsce zajmuje strefa gotowania, z piekarnikiem pod blatem. Wewnątrz są ukryte szafki i szuflady na akcesoria.

W zabudowie przy ścianach nie ma górnych szafek... 
i nie miało ich być. To kolejny element integrujący kuchnię z jadalnią i salonem. W zamian pojawiły się półki na szkło, porcelanę, drobiazgi. Przede wszystkim dekorują, ale też – jest to ściana naprzeciwko salonu – maskują kuchnię w otwartej przestrzeni. Wysoką zabudowę umieściłem w miejscu niewidocznym z salonu.

Tutaj znajdują się duże carga oraz lodówka, ekspres do kawy i urządzenie do gotowania na parze. Proszę zwrócić uwagę, że wysoka zabudowa nie jest podciągnięta do sufitu. W ten sposób wnętrze kuchni nie jest domknięte, dając efekt większej przestrzeni. Dodatkowo na górze zabudowy schowałem świetlówki. Ich rozproszone, nierażące światło nastrojowo doświetla i kuchnię, i hol, po drugiej stronie.

Koneser pięknych przedmiotów światowych marek zauważy, że jest ich tutaj wiele. Nie jest to jednak design krzyczący kolorami czy niezwykłymi kształtami...
Faktycznie, aranżacja jest oparta na uznanych markach. Począwszy od mebli kuchennych firmy SieMatic, poprzez stół Poliform, po krzesła Kartell. W projektowaniu wnętrz jest trochę podobnie jak w modzie odzieżowej. Jeśli ciuchy są z dobrych materiałów i świetnie skrojone, długo cieszą, mimo wielokrotnego prania. Nabierają też ponadczasowego charakteru – wchodząc do klasyki światowego wzornictwa, nigdy nie przestają być modne.

Kuchnia jest zdecydowanie nowoczesna, o prostej funkcjonalnej linii, ale już w jadalni pojawią się elementy stylizowane. Dlaczego?
Postanowiłem odejść od minimalistycznej prostoty, klejenia brył, prostokątów, kwadratów... Te stylizowane elementy też mają nowoczesną linię, lecz jest ona miękka, gięta, przyjazna. Zestawiłem je na zasadzie kontrastów.

Najlepiej widać to na przykładzie ciemnych, absolutnie prostych mebli kuchennych oraz białego stołu z ozdobnie toczonymi nogami w jadalni. Warto podkreślić, że wzornictwo stylizowanych elementów nawiązuje do tradycji retro, ale są to przedmioty sztuki nowoczesnej, sygnowane nazwiskami znanych, współczesnych projektantów.

Moim zdaniem taki styl odpowiada wymagającym użytkownikom o różnych gustach. Tutaj dobrze się czują i młodzi, dynamiczni ludzie zainteresowani nowoczesnością, jak i osoby z pokolenia ich rodziców, preferujące raczej spokojną klasykę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także