×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Praktyczne porady, dużo zdjęć

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Praktyczne porady, dużo zdjęć

Autor: Urszula Tatur
04 lut 2021 17:42
Aktualizacja: 07 lut 2021 10:00

Kuchnia otwarta to już standard w polskich domach i mieszkaniach. Jak jednak odgraniczyć strefę gotowania od wypoczynkowej? Poznajcie triki aranżacyjne projektantów wnętrz.

Otwarta strefa dzienna to dziś popularne rozwiązanie. Posiada ono wiele zalet, jak choćby możliwość optycznego powiększenia przestrzeni, czy też optymalnego jej zagospodarowania. Salon połączony z kuchnią i jadalnią to także możliwość spędzania czasu z rodziną i bliskimi, nawet podczas codziennie wykonywanych prac.

Jednak urządzenie tej przestrzeni do łatwych nie należy. Wszystkie bowiem strefy - kuchenna, salonowa, jadalniana muszą być spójne stylistycznie i stanowić jedną wizualnie salon. Wspólna podłoga łączy wizualnie oba pomieszczenia - ten prosty zabieg otwiera aranżację i optycznie powiększa wnętrze. Musi być także zachowana proporcja między poszczególnymi funkcjami pomieszczeń, co w praktyce oznacza zazwyczaj, że kuchnia musi wtapiać się w aranżacyjne tło, a jadalnia stanowić łącznik między kuchnią a salonem. Trzeba też zadbać o odpowiednią wentylację, by zapachy się nie przenikały. To nie koniec ograniczeń.

Pandemia pokazała nam, że bycie razem, które było ogromną wartością przy urządzaniu otwartej strefy dziennej przed jej wybuchem, w pewnych sytuacjach stało się problematyczne. Okazało się, że stół w jadalni stał się miejscem pracy oraz nauki zdalnej, a kuchnia - azylem, w którym można się schronić przed nadmiarem rodzinnych wrażeń. Priorytetem stało się wizualne oddzielenie kuchni od salonu i jadalni.

Jak zatem oddzielić kuchnię od salonu w otwartej strefie dziennej?

Szklane ścianki

Systemy przeszkleń pozwolą zapobiec pełnemu otwarciu na salon, które może skutkować np. niepożądanym rozchodzeniem się kuchennych zapachów w mieszkaniu albo trudnościami z ogrzaniem dużej przestrzeni. Ważne jest jednak zachowanie proporcji oraz wizualne dopasowanie przegród i reszty wyposażenia. W białej, minimalistycznej jadalni z kuchnią, drzwi podzielone wyrazistymi pionowymi i poziomymi szprosami to niemal biżuteryjna ozdoba. Za ich sprawą eleganckie wnętrze staje się zadziorne i nietuzinkowe. 

Wyspa

Kuchenna wyspa to nic innego jak szafki dolne przykryte blatem, a co za tym idzie bardzo cenne w każdej kuchni miejsce dodatkowego przechowywania. Ponadto wyspa to dodatkowy blat roboczy, przydatny przy przygotowywaniu posiłków. To również niejednokrotnie miejsce spożywania posiłków, , a często to właśnie wyspa jest tylko umowną granicą między kuchnią a pokojem dziennym. Zalet wyspy w kuchni jest zatem wiele: dodatkowe miejsce do pracy, pojemne szafki i szuflady w podstawie wyspy, czy modna bryła stanowiąca ozdobę kuchni. Wyspa to nie tylko szafki. Możemy zamontować na niej cały szereg sprzętów AGD, które ułatwią nam pracę w kuchni. Jako wolnostojący element powinna nawiązywać do stylistyki kuchni, jak również sąsiadującego z nią pomieszczenia. Należy również uważać, aby nie przeładować ogólnego wrażenia zbyt bogatą formą wyspy.

Półwysep

Alternatywą dla wyspy kuchennej będzie półwysep. To rozwiązanie dedykowane do mniejszych wnętrz, gdzie wyspa po prostu by się nie zmieściła. Różnica między wyspą a półwyspem jest w zasadzie tylko jedna, pozwala ona jednak zaoszczędzić sporo miejsca. Półwysep, w przeciwieństwie do wyspy, z jednej strony przylega do ściany. Dzięki temu może on być częścią większej zabudowy meblowej, tworząc zwartą kompozycję kuchenną. To rozwiązanie ogranicza jednak dostęp do całej jego powierzchni, czego nie możemy powiedzieć o wyspie. Półwysep w kuchni to efektowne i funkcjonalne rozwiązanie. W otwartej części dziennej subtelnie wydziela on granice między kuchnią a salonem, stanowiąc tym samym element stylistycznie spinający całość aranżacji. Dlatego też musi on nie tylko świetnie się prezentować, ale i pasować do wystroju obu przestrzeni.

Barek

Barek w kuchni to niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie polecanym do małych kuchni. Stanie się niezastąpiony, gdy brak nam miejsca na ustawienie osobnego stołu. To znakomite miejsce na wypicie porannej kawy, szybki posiłek czy lampkę wina po męczącym dniu. A poza tym niezwykle efektownie się prezentuje – i to nie tylko z perspektywy salonu. Bar w kuchni możemy urządzić przy wyspie lub półwyspie. W obu przypadkach pozwoli on przysłonić nieco przestrzeń kuchenną. Dodatkowym atutem baru jest jego nieco podwyższona względem szafek dolnych wysokość. Dzięki czemu blaty robocze są całkowicie zakryte od części salonowej. 

Stół

O tym, iż stół pełni niezwykle ważną rolę w kuchni nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego szkoda z niego rezygnować nawet na korzyść baru, wyspy czy półwyspu. Wbrew pozorom, nawet w niewielkiej kuchni da się wygospodarować miejsce do wygodnego spożywania posiłków bez ograniczania funkcjonalności całego pomieszczenia. W niewielkich mieszkaniach w bloku będzie on oddzielał kuchnię od jadalni. Rozmiar stołu można dopasować do powierzchni, jaką dysponujemy. Najlepiej, jeżeli ma on formę kwadratu lub prostokąta, wówczas jeden z boków można przystawić do ściany. Podczas wyboru stołu musimy zadbać o to, aby nie blokował poruszania się i umożliwiał swobodny dostęp do szafek. Dodatkowo powinien on wizualnie pasować do wystroju wnętrza. Do wyboru mamy stoły drewniane, metalowe, szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych. 

Meble

Świetnym sposobem na sprytne oddzielenie kuchni od salonu może być zabudowa meblowa. Można tutaj postawić na wysokie i proste formy lub też niskie, bardziej ozdobne regłąy. Będą one piękną ozdobą obu pomieszczeń a dodatkowo będą taką 'subtelną granicą' pomiędzy pomieszczeniami. Do podziału możemy wykorzystać również sofę, która oprócz swojej pierwotnej funkcji będzie skutecznie oddzielać kuchnię od salonu. Forma sofy jest bardzo ważna, bo to ona decyduje o jej urodzie, a także ma decydujący wpływ na komfort naszego wypoczynku. Jednak przy wyborze tego mebla należy kierować się również wielkością pokoju, do jakiego jest przeznaczony. Tylko w ten sposób zachowamy bowiem właściwe proporcje pomiędzy wymiarami pomieszczenia a jego wyposażeniem, co jest jednym z istotnych kryteriów udanej aranżacji.

Przesuwne drzwi

Granicę pomiędzy kuchnią i salonem wyznaczamy delikatnym przepierzeniem w postaci drzwi przesuwnych. Rezygnacja z drzwi uchylnych da nam dodatkową przestrzeń, zaś niewielka liczba delikatnych szprosów i szklane wypełnienie zapewnią wizualną lekkość aranżacji. Efekt? Projekt staje się bardziej elastyczny - kuchnię możemy odseparować na czas gotowania, zaś przez resztę dnia zostawić otwartą. W obu przypadkach do pomieszczenia docierać będzie duża ilość światła przez okna w salonie. Jeśli chcemy, aby przejście łączące dwa pokoje było jak najszersze, warto wykorzystać pojedyncze lub podwójne skrzydła przesuwne połączone ze stałymi panelami bocznymi wypełnionymi przeziernym szkłem. Dzięki temu zmniejszymy powierzchnię tradycyjnej ściany.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także