Jak urządzić aneks kuchenny? Praktyczne porady do małych wnętrz. Zobacz zdjęcia!

Jak urządzić aneks kuchenny? Praktyczne porady do małych wnętrz. Zobacz zdjęcia!

Autor: Urszula Tatur
14 lip 2021 10:18

Aneks kuchenny to optymalne rozwiązanie w niewielkich mieszkaniach w bloku. Jak go urządzić, by zapewniał wygodę podczas codziennych prac, a także świetnie się prezentował? Zobaczcie nasze propozycje.

Kuchnia nazywana jest sercem mieszkania. Przez wielu traktowana jest jako centrum życia rodzinnego. W trendzie są kuchnie otwarte na inne pomieszczenie, najczęściej z zabudowanym aneksem. Małe lub średnie mieszkanie z otwartą kuchnią zyskuje wizualnie na wielkości. Na aneks potrzebujemy mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię. Dzięki temu pozwolić sobie na 3-pokojowe mieszkanie z aneksem zamiast 2-pokojowego z wydzieloną kuchnią, a dokładnie aneksem kuchennym.

Wśród głównych zalet aneksu kuchennego wymienia się zwykle: możliwość postawienia półwyspu, który daje wygodę podczas gotowania, łatwy dostęp do sprzętów, a także duże możliwości aranżacyjne. Szeroki wachlarz materiałów i postęp w projektowaniu wnętrz pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej kuchnię z salonem. Właściwy dobór materiałów, kolorów, akcesoriów i dodatków decyduje o ostatecznym wrażeniu użytkowym i estetycznym.

Kluczem do uzyskania funkcjonalnego i przestronnego wnętrza kuchennego jest uwzględnienie na etapie projektowania specyfiki prac i przyzwyczajeń domowników, a także wyposażenie go w zwiększające komfort rozwiązania. W przypadku aneksów popularną formą zabudowy są ciągi jednorzędowe. Urządzając taką przestrzeń, należy zadbać o stworzenie spójnej całości. Funkcjonalną kuchnię urządzimy dzięki aranżacji zgodnie ze specyfiką naszej codziennej pracy w kuchni i kolejności wykonywanych czynności.To podstawowa zasada ergonomii. Wyznacza ona 5 praktycznych stref, które należy uwzględnić w określonej kolejności.

Pierwszym punktem zabudowy powinna być lodówka, służąca do przetrzymywania żywności. Dalej – w celu ułatwienia segregacji i przygotowania produktów spożywczych, ustawiamy blat o długości 60 cm oraz zlewozmywak z dopasowaną armaturą. Trzecia w kolejności jest strefa przyrządzania posiłków, którą wyposażamy w blat. Na końcu ciągu montujemy piekarnik wraz z płytą grzewczą. Optymalną długość, jaką powinien uzyskać cały szereg jest ok. 150 cm.

Takie ułożenie stref pozwoli na wygodne działanie krok po kroku bez konieczności przenoszenia akcesoriów czy produktów spożywczych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. W przypadku aneksu, warto pomyśleć także nad wyposażeniem wspólnej przestrzeni w wąską wyspę w formie lady, która oddzieli kuchnię od salonu i dodatkowo – posłuży do przechowania garnków lub suchej żywności.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także