
Jak urządzić małą kuchnię w bloku? 10 najważniejszych zasad, 20 nowych projektów
Mała kuchnia w bloku to najczęściej aneks kuchenny. Jak urządzić niedużą kuchnię połączoną z salonem i jadalnią? W artykule znajdziesz 10 praktycznych wskazówek oraz aż 20 nowych projektów małych kuchni w bloku.

- Wyznacz trójkąt roboczy i podziel kuchnię na strefy.
- Wybierz odpowiedni układ zabudowy. W małej kuchni w bloku najczęściej będzie to układ jednorzędowy (kuchnia na jednej ścianie) lub w kształcie litery L.
- Przechowywanie w kuchni - wykorzystaj narożnik w zabudowie kuchennej.
- Meble kuchenne do samego sufitu - dobre do małej kuchni w bloku.
- Małe rzeczy przechowuj z pomocą sprytnych relingów i organizerów.
- Szuflady w kuchni wyposaż we wkłady i organizery.
- Jasna kuchnia - dobry pomysł do bloku.
- Miejsce na jadalnię w małej kuchni.
- Jakie fronty kuchenne w małej kuchni w bloku?
- Jakie sprzęty AGD i zlewozmywak do małej kuchni w bloku?
Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Coraz popularniejsze rozwiązanie to kuchnia z aneksem, która w nowych mieszkaniach jest już standardem. Chcesz wiedzieć, jak urządzić otwartą kuchnię oraz jak połączyć ją z salonem i jadalnią? W naszej galerii znajdziesz najlepsze pomysły na aranżację aneksu kuchennego w małej kuchni w bloku.
Jak urządzić małą kuchnię w bloku? 10 najważniejszych zasad
Szukasz praktycznych porad, jak zaplanować aneks kuchenny lub po małą kuchnię w bloku? Oto 10 wskazówek dla wszystkich, którzy właśnie urządzają kuchnię!
1. Wyznacz trójkąt roboczy i podziel kuchnię na strefy
Każda kuchnia musi być wygodna w użytkowaniu. Musisz wyznaczyć w niej tzw. trójkąt roboczy, czyli podzielić ją na strefę zapasów i przechowywania, przygotowania oraz zmywania i gotowania.
Strefy powinny być ustawione od lewej strony do prawej (tzn. jeśli wchodzisz do kuchni, strefa zapasów powinna być po lewej ręce). Z lodówki wyjmujemy składniki do przyrządzenia posiłku, w zlewie je myjemy, a na kuchence gotujemy. Te trzy „punkty” powinny więc znajdować się niedaleko siebie, ale trzeba je oddzielić blatami roboczymi.
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zaplanować kuchnię? Przeczytaj ten artykuł: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? 10 dobrych projektów. Zobacz koniecznie!
2. Wybierz odpowiedni układ zabudowy. W małej kuchni w bloku najczęściej będzie to układ jednorzędowy (kuchnia na jednej ścianie) lub w kształcie litery L.
Kuchnia jednorzędowa oszczędza miejsce, zwłaszcza jeśli twoja kuchnia jest długa, ale wąska. Meble ustawisz wówczas wzdłuż jednej ze ścian, a po drugiej stronie zaplanuj miejsce do spożywania posiłków.
Dobre wyjście to też zabudowa w kształcie litery L. Na wolnej ścianie możesz zaplanować np. rozkładany stolik. W kuchni L idealnie da się zaplanować trójkąt roboczy. Ładnie przechodzi w jadalnię lub salon, dlatego świetnie się nadaje do aneksów kuchennych w bloku.
Więcej o typach zabudowy w kuchni: Jak urządzić wygodną kuchnię? 13 pięknych kuchni i poradnik o typach zabudowy kuchennej

3. Przechowywanie w kuchni - wykorzystaj narożnik w zabudowie kuchennej
W małej kuchni w bloku w praktyczny sposób zagospodaruj narożnik, wstawiając do niego szafki, najlepiej wyposażone w półki obrotowe albo wysuwane kosze. Wysuwana nerka i karuzela da ci wygodne dojście do wszystkich zgromadzonych tam przedmiotów.
4. Meble kuchenne do samego sufitu - dobre do małej kuchni w bloku
Dzięki zabudowie kuchni aż pod sufit do dyspozycji masz wiele dodatkowych szafek i półek. Na samej górze schowaj rzeczy rzadziej używane. Niżej warto umieścić naczynia, garnki czy zapasy. Przemyśl wykorzystanie systemów przechowywania typu cargo. W dolnej części szafek przydadzą się szuflady zamiast klasycznych szafek szuflad. Są pojemniejsze, wygodniejsze i dają łatwiejszy dostęp do przechowanych w nich rzeczy.

5. Małe rzeczy przechowuj z pomocą sprytnych relingów i organizerów
Haczyki, listwy magnetyczne z doczepionymi do nich koszykami - w sklepach znajdziesz sporo pomysłowych rozwiązań na przechowywanie nad blatem małych rzeczy. Ułatwią to organizery, dzięki którym odwiesisz na kuchenną ścianę kubki, noże, płyn do zmywania, gąbki itd. W podobny sposób możesz też trzymać np. duże patelnie, by nie zajmowały miejsca w szafkach.
Haczyki umieść też wewnątrz szafek. W taki sposób w szafce pod zlewem ukryjesz np. zmiotkę, rękawice lub inne akcesoria do sprzątania.
6. Szuflady w kuchni wyposaż we wkłady i organizery
Pisałam już, że w kuchni lepiej sprawdzają się głębokie szuflady niż klasyczne szafki? Kolejny krok w stronę dobrej organizacji małej kuchni w bloku to organizery i wkłady do szuflad. Dzięki nim posegregujesz sztućce, talerze, garnki czy pokrywki.
7. Jasna kuchnia - dobry pomysł do bloku
W małej kuchni najczęściej spotyka się jasne fronty, choć nie jest to reguła ani przymus. Jeśli podoba Ci się czarna kuchnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić ją w małym mieszkaniu w bloku. Pamiętaj tylko, że czarny kolor zaciemnia i zmniejsza optycznie pomieszczenia, musisz więc dobrze dobrać zestawienie czarnego koloru z innymi.

8. Miejsce na jadalnię w małej kuchni
Kwadratowy lub prostokątny stół możesz postawić przy ścianie, będzie więc lepszym pomysłem w małej kuchni. Jeśli ogranicza cię miejsce – wybierz stół rozkładany. Innym pomysłem jest połączenie stołu i krzeseł z wyspą lub półwyspem kuchennym. Jeśli zdecydujesz się na zabudowę w kształcie litery L, ostatni fragment blatu może pełnić funkcję stołu.
9. Jakie fronty kuchenne w małej kuchni w bloku?
Często mówi się, że w małej kuchni, zwłaszcza tej w postaci aneksu, fronty kuchenne powinny być proste, minimalistyczne, jednokolorowe, pozbawione frezowań i przeszkleń, aby kuchnia wydawała się większa optycznie i bardziej spójna z salonem. Jeśli jednak lubisz bardziej tradycyjny styl, możesz śmiało zrobić sobie szafki przeszklone i z otwartymi półkami. Ich zaleta to fakt, że dają iluzję głębi i większej przestrzeni.

10. Jakie sprzęty AGD i zlewozmywak do małej kuchni w bloku?
W małej kuchni zlew dwukomorowy zamień na zlew jednokomorowy z ociekaczem lub mniejszy bez ociekacza. Zamiast oddzielnego piekarnika i mikrofalówki możesz kupić piekarnik z funkcją mikrofali. Przemyśl też wielkość lodówki - zwykle kupujemy ją za dużą do potrzeb. Tak samo w przypadku zmywarki - może wystarczy ci 45 cm zamiast 60 cm?
Mała kuchnia w bloku - dlaczego aneks kuchenny to dobry pomysł?
Aneks kuchenny to kuchnia połączona z pokojem dziennym i jadalnią w jedną, otwartą całość, bez ścian. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. W małym wnętrzu np. kawalerki oszczędza się w ten sposób miejsce na dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać na zaprojektowanie wygodnego miejsca do spania czy kącika do pracy w domu.
Co więcej, brak ścian i drzwi oznacza także więcej dziennego światła, a więc lepiej doświetlone wnętrze. Aneks kuchenny coraz częściej jest też po prostu wyborem. Nie gotujemy już tak wiele, jak kiedyś, nie potrzebujemy więc często dużej ilości szafek i schowków w kuchni. Lubimy za to więcej czasu spędzać wspólnie, co bardzo ułatwia właśnie aneks kuchenny. Aranżacja takiej przestrzeni to rozwiązanie, które docenią zwłaszcza miłośnicy nowoczesnych wnętrz.