Jak urządzić wygodną kuchnię? 10 dobrych pomysłów i poradnik

Jak urządzić wygodną kuchnię? 10 dobrych pomysłów i poradnik

Autor: Justyna Łotowska
15 cze 2021 17:09

Jaki projekt kuchni sprawdzi się najlepiej? Co zrobić, aby kuchnia była nie tylko ładna, ale funkcjonalna? Czym są strefy w kuchni i trójkąt roboczy? Zobaczcie nasz poradnik o wygodnej kuchni!

  • Czym jest trójkąt roboczy w projektowaniu kuchni?
  • Jak urządzić strefę przechowywania i zapasów w kuchni?
  • Strefa zmywania - gdzie ustawić?
  • Strefa przygotowania - jakie sprzęty muszą się tu znaleźć?
  • Strefa gotowania i pieczenia - jaka kolejność sprzętów w kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tu spędzasz sporo czasu, gotujesz, pijesz kawę, spotykasz się, rozmawiasz.... Nie ma nic gorszego niż ładna, ale niewygodna i niepraktyczna kuchnia! Masz wtedy poczucie, że źle wydałaś pieniądze na jej urządzenie. A jak dobrze wiesz, nie są to małe koszty, bo urządzenie i remont kuchni to najdroższa pozycja w całym remontowym budżecie. O czym warto wiedzieć?

Trójkąt roboczy w projekcie kuchni - co to jest?

Trójkąt roboczy w planowaniu ustawienia kuchni to zasada, która mówi o tym, w jakiej kolejności powinny być ustawione strefy kuchni i poszczególne sprzęty, aby efektywnie i wygodnie przygotowywać potrawy. 

Najważniejsze kuchenne sprzęty to lodówka, kuchenka z piekarnikiem i zlewozmywak z baterią. Warto zaplanować ich ustawienie w odpowiedniej kolejności! Jak to zrobić? Jakie mamy strefy w kuchni?

Strefa przechowywania i zapasów w kuchni

Spełnia rolę kuchennego „magazynu”. W strefie przechowywania znajdują się głównie szuflady, niskie cargo oraz górne szafki. Tu rozpakowujesz zakupy i chowasz je w szafkach. Tu wreszcie trzeba postawić lodówkę - otwieraną w taki sposób, aby wygodnie wkładać do niej produkty. 

Strefa zmywania

Strefę zmywania dobrze jest planować między strefami przechowywania a przygotowania.
Dzięki temu kuchnia stanie się przestrzenią, gdzie pracuje się lepiej. Niezbędne elementy w tej strefie: zlewozmywak, bateria, zmywarka, kosz na śmieci, sortowniki odpadów oraz miejsce na środki czystości.

Czytaj też: Kuchnia z efektem wow - 10 pięknych pomysłów. Trendy 2021

Strefa przygotowania

Strefa przygotowania to robocza część kuchni – tutaj obieramy, tniemy, porcjujemy i mieszamy. W strefie przygotowania znajdują się m.in. blat roboczy, szafki z szufladami na przyprawy i półprodukty, gniazda elektryczne (np. chowane w blacie).

Odbywa się tu sporo pracy, dlatego przyda się każde dodatkowe miejsce! A przede wszystkim trzeba zadbać, aby blat roboczy miał naprawdę spore wymiary! 

Miejsce na kuchenne prace warto planować między strefami zmywania oraz gotowania i pieczenia. Takie ułożenie zapewnia łatwy dostęp do wody (np. kiedy potrzebujemy umyć warzywa), a jednocześnie wystarczy ruch w drugą stronę, by przygotowane składniki wrzucić do garnka lub na patelnię. 

Strefa gotowania i pieczenia

To miejsce pracy, w którym potrzebne rzeczy muszą być zawsze pod ręką. W tej kuchennej strefie znajdują się głębokie szafki na garnki i naczynia do pieczenia. Tutaj też trzeba umieścić piekarnik i płytę grzewczą. 

 Szukasz pomysłów? Jak wybrać okap do kuchni? 10 świetnych aranżacji kuchni z okapem

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także