PARTNER PORTALU
Klasyczna kuchnia. Piękne wnętrze w delikatnych kolorach

Klasyczna kuchnia. Piękne wnętrze w delikatnych kolorach

Autor: Urszula Tatur
15 cze 2020 14:18

Apartament na gdyńskim osiedlu Bernadowo Park zaprojektowany został dla dwuosobowej rodziny z czworonogiem. Z założenia miało być tu przytulnie, elegancko, a przede wszystkim… miętowo.

Właścicielka jest miłośniczką wyszukanych pastelowych barw, co w dobie popularności czerni i bieli sprawia, że mieszkanie jest bardzo oryginalne – wyjaśniają odpowiedzialne za projekt wnętrz architektki z Pracowni Magma. Dominuje tu kolor miętowy o różnej intensywności i w różnych odcieniach. Właścicielka od razu wiedziała, że tak właśnie chce pomalować mieszkanie – dodają projektantki. Tak też się stało. Jednak, dzięki niezwykłemu wyczuciu aranżacyjnemu i bogatemu doświadczeniu architektek, nie ma tu ani odrobiny tak charakterystycznej dla pastelowych kolorów słodyczy. Wręcz przeciwnie, wnętrze urzeka subtelnością, elegancją oraz ponadczasowym charakterem.

Najlepiej świadczy o tym otwarta strefa dzienna. Stworzony z myślą o wypoczynku salon to połączenie pastelowych odcieni mięty, błękitu i szarości. Tę jasną paletę barw przełamuje zabudowa kuchenna w ciemnym, morskim granacie. Pomiędzy obiema przestrzeniami umiejscowiono jadalnię, którą stanowi duży, masywny stół z jasnego drewna. Tuż przy nim dumnie prezentują się tapicerowane krzesła w kolorze ciepłego beżu. Taki układ przestrzenny sprawdza się najlepiej we wnętrzach otwartych, gdyż jasno wydziela strefy funkcjonalne, nie zamykając przy tym przestrzeni. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami projektowymi. Przede wszystkim kuchnia musi być dopasowane stylistycznie do całej aranżacji, tak by stanowić jej tło, a jednocześnie stać się ozdobą wnętrza. W tym przypadku spełniono oba te warunki.

Choć część salonowa prezentuje się naprawdę imponująco, to właśnie kuchnia budzi największy podziw. Zadbano tu o każdy aranżacyjny detal. Stąd zabudowa meblowa śmiało nawiązuje do klasycznych modeli kuchni, gdzie ważną rolę odgrywają zdobienia. Jednak stylizowane ramiaki i frezowane wieńce ubrano w granat. To połączenie zupełnie odmieniło wizualny odbiór mebli kuchennych, dodając tradycyjnej aranżacji pazura. Dodatkowo granat dobrze komponuje się z miętą, która gra w całym projekcie pierwsze skrzypce. W przypadku kuchni wprowadzona jest ona w postaci błyszczącej mozaiki tuż nad blatem. Ten ostatni, podobnie jak szafki wiszące utrzymany jest w bieli, co pozwoliło nadać wnętrzu lekkości. Miętowa mozaika „przebłyskuje” złotymi akcentami współgrając w ten sposób z dekoracyjnymi uchwytami meblowymi. Nie ma tu bowiem miejsca na przypadek, a każdy nawet najdrobniejszy szczegół pełni znaczącą rolę w całym projekcie.

Zasada ta dotyczy także funkcjonalności. Kuchnia bowiem, choć niewątpliwie ma dekoracyjnych charakter, doskonale sprawdza się, gdy chodzi o przygotowywanie codziennych posiłków. Ciąg szafek pod blatem poprowadzono na kształt litery L, co zgodnie z zasadą trójkąta roboczego zapewnia dobrą ergonomię. Z obu stron zamykają go wysokie słupki zabudowy – pierwszy zaadaptowany na klasyczny kredens, drugi kryje w sobie chłodziarko-zamrażarkę oraz zamknięty od strony kuchni przeszklony regał. Także sprzęty kuchenne zostały starannie wkomponowane w aranżację. Dzięki temu wnętrze zawsze prezentuje się niezwykle dostojnie.

Zdjęcia: Fotomohito
Projekt : Pracownia Magma

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także