PARTNER PORTALU
Kuchenne szafki z egzotycznego drewna

Kuchenne szafki z egzotycznego drewna

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 lip 2009 09:33

Afrykańskie drewno frake gwarantuje, że tu nigdy nie powieje wnętrzarską nudą. Zapada w pamięć, intryguje i czaruje charyzmą usłojenia. Emocje studzi neutralna biel. W wydaniu zaproponowanym przez arch. Piotra Gierałtowskiego jest lekka, ciepła, kobieca. 

Kuchnię wyróżnia oryginalne połączenie frontów kuchennych: bieli i egzotycznego drewna o charyzmatycznym rysunku. Jaka była jego idee fixe?

Lubię projektować białe kuchnie. To wyjątkowo wdzięczny temat. Zrobiłem ich już wiele, a że zawsze staram się wprowadzać do projektów coś nowego, oryginalnego lub szczególnego, tutaj zaproponowałem połączenie bieli z egzotycznym drewnem. Kuchnia jest przechodnia, można do niej wejść bezpośrednio z holu i szerokim przejściem z salonu, jej wnętrze jest więc dość wyeksponowane. Poza tym pełni także rolę reprezentacyjnej jadalni co zobowiązywało do funkcjonalnej, ale i atrakcyjnej aranżacji.

Co to za drewno?

Fornir frake z charakterystycznymi, długimi słojami. Został on naklejony na płytę stolarską, a następnie polakierowany. Tak wykończony, dobrze się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Wyraziście usłojone frake na dolnych szafkach sprawia, że zabudowa wydaje się stabilna i masywna. Aby nadać jej lekkości, górna linia szafek jest biała, neutralna. Wybór drewna z poziomymi pasami słojów nie był jednak przypadkowy. Mają one również za zadanie poprawić proporcje wnętrza. Dzięki nim niewielka kuchnia sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnej. Frake zostało celowo wyeksponowane na całej powierzchni dolnej zabudowy. Uważam, że na mniejszych powierzchniach słoje giną, na dużych zaś dają właśnie efekt wydłużenia i oryginalnie dekorują od razu przyciągając uwagę.

Poziomy rysunek ma też faktura płytek nad blatem roboczym...

To duże płytki gresu o wymiarach 60x60 cm, z minimalną ilością fug. Ich pozioma faktura jest bardzo delikatna, tak naprawdę widoczna dopiero z bliska. To subtelny detal, podkreślający harmonijność aranżacji. Gres ma bardzo jasny odcień, podobnie jak pozostałe fragmenty ścian i podłoga oraz granitowy blat roboczy. Tonacje bieli przełamują ciężar drewnianych szafek. Ponadto wprowadzają do kuchni wrażenie porządku i czystości, na czym bardzo zależało pani domu.

Podobną funkcję pełnią chyba również białe krzesełka przy stole?

Rzeczywiście, stół jest masywny, pokryty fornirem frake, i lekkie, białe krzesełka ujmują mu ciężkości. Poza tym mają ciekawą, miękko zarysowaną linię i wyjątkowo wygodnie się na nich siedzi. Jadalnia w kuchni jest miejscem spotkań z przyjaciółmi i znajomymi. Właścicielka to osoba towarzyska, lubi przyjmować gości i świetnie gotuje. Aby, w raczej niewielkiej i wąskiej kuchni, wygospodarować miejsce przy oknie na duży, rozkładany stół, zaproponowałam ustawienie zabudowy kuchennej tylko w jednym ciągu pod ścianą. Pani domu ma wszystko pod ręką co jest potrzebne do małego i większego gotowania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także