Kuchnia na wymiar. 13 pomysłów na urządzenie. Piękne zdjęcia!

Kuchnia na wymiar. 13 pomysłów na urządzenie. Piękne zdjęcia!

Autor: Urszula Tatur
02 lip 2021 12:03

Kuchnia obecnie jest jeśli nie najważniejszym, to z pewnością jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj domownicy spotykają się, przyrządzając śniadanie i pijąc poranną kawę czy jedząc obiad, a wieczorem kuchnia często staje się centrum imprezy.

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, które urządzamy kompleksowo i raz na długi czas. O ile bez większych problemów możemy wymienić meble w salonie, jadalni czy sypialni, to już zmiana zabudowy kuchennej nie jest prosta. Dlatego tak istotną kwestią jest staranne zaplanowanie funkcji użytkowej, a równocześnie ubranie jej w odpowiednią „szatę”, aby mogła cieszyć nasze oko na długo.

Niegdyś skrywana przed światem, dziś kuchnia jest pomieszczeniem eksponowanym, w którym lubimy przebywać, ale też zapraszać gości i chwalić się nią. Chcemy czuć się w niej komfortowo i przytulnie, podobnie jak w pokoju dziennym czy sypialni. Idealna kuchnia, w której czujemy się dobrze, jest idealnie skomponowaną wypadkową kompozycji estetycznej i użytkowości. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na meble na wymiar.

Kuchnia przede wszystkim musi spełniać przypisaną jej rolę użytkową, a co za tym idzie, pomieścić najróżniejsze urządzenia. Ważną kwestią jest ergonomiczne zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. Nikt nie lubi przecież niepotrzebnie pokonywać dużych odległości między lodówką, kuchenką a zmywarką. Nawet jeśli z pasją oddajemy się gotowaniu, lubimy mieć wszystko w zasięgu ręki.

Niespełna sto lat temu, bo w 1922 r., amerykańska ekonomistka Christine Fredericks przeprowadziła eksperyment mający na celu określenie jakie znaczenie ma długość pokonywanych odcinków pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia kuchni na efektywność naszej pracy. Badanie „niteczkowe” polegało na tym, że kobieta poruszająca się po kuchni miała, niczym Ariadna, przywiązaną do nogi nitkę, którą pozostawiała krzątając się cały dzień. Na podstawie długości zużycia nitki można było precyzyjnie przeanalizować drogę, jaką trzeba pokonać w trakcie codziennych czynności. Wynikiem tych badań było określenie „trójkąta roboczego”, który określa takie ustawienie sprzętów kuchennych, aby stworzyć ergonomiczną przestrzeń i zoptymalizować jej użytkowanie. Dziś jest to jeden z najważniejszych aspektów branych pod uwagę, niezależnie od stylu w jakim projektowana jest kuchnia.

Użytkowość kuchni to nie jedyna kwestia, na którą zwracamy uwagę, bo coraz częściej staje się ona przestrzenią reprezentacyjną. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, bacznie zwracamy uwagę na jej walory estetyczne. I także tu możemy zaobserwować zmieniające się trendy we wzornictwie oraz mody.

Kuchnia zmienia się wraz z postępem technologicznym, naszymi gustami oraz świadomością estetyczną. Jednocześnie żyjemy w czasach, w których nie obowiązuje jeden dominujący styl projektowania wnętrz, a trendy w architekturze nie zmieniają się tak szybko, jak w przypadku branży odzieżowej. Podobnie się dzieje również w modzie kuchennej.

Tu panuje pełna dowolność. Do tego stopnia, że nie zawsze styl, w jakim jest zaprojektowana kuchnia, musi być idealnie taki sam, jak pozostałych pomieszczeń. Coraz częściej zdarza się, że harmonizuje z nimi właśnie na zasadzie eklektyzmu czy wręcz zdecydowanych kontrastów stylistycznych.

Niezmiennie od lat możemy  zaobserwować modę na kuchenną wygodę. Dotyczy to nie tylko zmyślnego wyposażenia mebli w mnóstwo szafek o najróżniejszej wielkości i przeznaczeniu  oraz szuflad i umieszczanie ich za frontami przepastnych kuchennych szaf i wyspach.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także