PARTNER PORTALU
Kuchnia w brązie: bezpiecznie i klasycznie

Kuchnia w brązie: bezpiecznie i klasycznie

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 lut 2009 10:51

Kuchnia bardzo oszczędna, ciemne meble pozbawione przeszkleń, brązowy kamienny blat. Zamknięta z jednej strony lodówką, z drugiej słupkiem z piekarnikiem

 Oświetlenie, płyta grzejna i pochłaniacz, zlewozmywak. Klasyczny opis pomija jednak istotę tego, co widzimy i odczuwamy przebywając w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Patrząc na to wnętrze, nie może umknąć nam przestrzeń. To ona właśnie, przejrzyście ukształtowana, daje niepowtarzalne wrażenie harmonii i ładu. Ta kuchnia to klarowny przykład spełnienia idei współczesnego mieszkania.

Jaka jest idea (coś, co istnieje w świadomości poza fizyczną rzeczywistością) współczesnego mieszkania? Przestronne, reprezentacyjne, dające domownikom poczucie afirmacji, ciepła, bezpieczeństwa. Bogate – chyba nie. Raczej uciekające od wszelkich formalizmów opartych na powierzchownych zabiegach estetycznych. Jeżeli nawet idące w tym kierunku, to w sposób oszczędny i wyważony. Idea współczesnego wnętrza jest czysta, lekka. Kuchnia jest prosta, ale ciekawa... Wpisana w salon, w bezpośredniej bliskości miejsca wypoczynku oraz jadalni.

Otwarta, lecz zamknięta przed gościem w swojej czysto roboczej części. Dobrze doświetlona, z meblami przypominającymi salonowe, które są ich kontynuacją czy zbliżonym odpowiednikiem. Kuchnia z obejściem, stolikiem śniadaniowym, zza którego można obserwować co w mieszkaniu się dzieje, będąc jednocześnie ukrytym.

Ciepłe, przyjazne wnętrze

 

Ostro zarysowane koło we wnętrzu dokładnie określa, gdzie jest jego środek. Wpisane pomiędzy ściany maksymalnie je rozpiera, porządkuje. Koło zaznaczone na suficie i podłodze pozwala zorientować się, w którym miejscu jesteśmy. Daje możliwość wejścia w jego obręb, wyjścia poza. Sprawia poczucie własnego miejsca. Wyznacza obszar idealnego środka i cennego otoczenia. Zabieg prosty, stary jak świat, niemalże banalny, rzadko jednak możliwy do zastosowania w blokowiskach. Tworzy ciepłe i przyjazne wnętrze.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, że to idea obecna wszędzie, to prawda. Lecz są rzeczy, które rzadko się materializują, chociaż są proste, klarowne i zrozumiałe. Nieistotne jest wtedy czy mają miękką skórkę, chropowatą powierzchnię, czy różowe okulary. Ubrać je można różnorodnie w zależności od indywidualnych upodobań czy zapotrzebowania. Jednak, by to nastąpiło, potrzebne jest miejsce i trochę wiedzy. Nie jest to bynajmniej przekładanie klocków ani podglądanie sąsiadki, wymachiwanie pędzelkiem czy wymowna gestykulacja. Nie są to też słowa. Współpracując z przygotowaną do projektowania osobą, możemy znaleźć się w „złotym kole” i zmaterializować swoje indywidualne wnętrze.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także