Kuchnia w stylu skandynawskim. 15 kolekcji pięknych mebli

Kuchnia w stylu skandynawskim. 15 kolekcji pięknych mebli

Autor: Urszula Tatur
01 gru 2017 12:36

Jeden z najbardziej znanych obecnie trendów w aranżacjach. Cechuje go prostota, funkcjonalność oraz upodobanie do bieli i pastelowych odcieni. Styl skandynawski od lat zachwyca i zyskuje coraz większe grono fanów w Polsce. Nic dziwnego – skandynawskie wnętrza emanują harmonią i dobrą energią.

Skandynawowie, żyjący na co dzień w niesprzyjającej aurze i szarości pogodowej, bardzo dbają o odpowiednie światło w swoich domach. W aranżacjach królują pastele. Wnętrza są jasne, proste, bez zbędnych dodatków. Pozorna surowość bieli daje poczucie spokoju i sprzyja odpoczynkowi. Funkcjonalność łączy się z dbałością o stworzenie przyjaznej, pełnej ciepła atmosfery. Wybierane są przede wszystkim rozwiązania ekologiczne, naturalne, zapewniające jak najbardziej użytkowe wnętrze.

W skandynawskim stylu ważna jest podłoga. Proste, jednolite i klasyczne deski drewniane to baza całej aranżacji. Często są one bielone albo pokrywane specjalistycznym olejem, a naturalność podłogi potwierdzają charakterystyczne słoje. Biała podłoga odbija światło, dając wrażenie przestrzeni większej niż jest ona w rzeczywistości. Styl skandynawski to esencja estetyki, funkcjonalności i ciepła. Jasne, rozświetlone wnętrza napawają optymizmem i sprawiają, że chce się w nich przebywać.  

Skandynawskie wnętrze można poznać po lekkości aranżacji. Zasada minimalizmu oraz naturalności powoduje, że przestrzeń emanuje świeżością i spokojem. Białe szafy, komody, stoły i kanapy oszczędne są w zdobienia. Urzekają prostotą, bo styl skandynawski nie lubi nadmiaru. Wybiera użyteczność i funkcjonalizm zamiast przepychu. Często na potrzeby aranżacji skandynawskiej wykorzystuje się stare meble, które pokryte białą farbą nadają przestrzeni rodzinnego ciepła i przytulnego klimatu.

Styl skandynawski zdecydowanie stawia na dodatki, ale ceni umiar w ich doborze. Jeśli więc chcemy stworzyć taki klimat w swoim mieszkaniu czy domu, warto pamiętać o kilku zasadach. Dobrze pasować będą białe lub pastelowe pasiaste chodniki, ale nie zasłaniające w całości podłogi. Obrazy, zdjęcia w ramkach wypełnią białe ściany. Ważne jest, aby pomieszczenie miało swobodny dostęp światła – firanki nie są konieczne, ale już jasne zasłony czy rolety wpiszą się w skandynawski klimat. Bardzo charakterystyczne są też białe okiennice często obecne na zdjęciach z północy Europy. Wnętrze ożywić można kolorowymi dodatkami. Doskonale sprawdzą się też niebanalne lampy, świeczniki, obrusy, wazony czy obrusy, ale obowiązkowo z naturalnych tkanin takich jak len czy bawełna.

Komentarze

Zaloguj się