PARTNER PORTALU
Kuchnia z angielską elegancją

Kuchnia z angielską elegancją

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
22 maj 2009 13:12

Pamiętają Państwo film „Okruchy dnia” Jamesa Ivory’ego? Anthony Hopkins gra tam majordomusa, który poświęca całe swoje życie, by ocalić od degrengolady pewną angielską posiadłość.

W tym filmie „angielski styl” to nie tylko konkretna estetyka i reguły etykiety, ale też sposób na życie, rządzące się zasadami umiaru i moralnej dyscypliny. Właśnie ten dobry ton zafascynował właścicieli prezentowanego domu, którzy po kilku latach przeżytych w Anglii zapragnęli przenieść do Polski cząstkę brytyjskiego smaku i mentalności.

Akcja „Okruchów dnia” z powodzeniem mogłaby się toczyć w należącej do nich rezydencji. Odpowiedzialny za materializację tych marzeń arch. Maciej Bołtruczyk stanął przed skomplikowanym zadaniem – gotowymi fundamentami i... niepełnym zadowoleniem zleceniodawców.

Niemal wszystko więc uległo tu modyfikacji i przeobrażeniu. W przypadku kuchni zamieniona została przestrzeń z połączonej z salonem w oddzielne pomieszczenia. Na stałe ten podział obowiązuje jednak tylko w ramach jednej ze ścian (od strony salonu ustawiono przy niej sprzęt RTV). Pozostałe mają postać... parawanów, które zależnie od potrzeb mogą pozostawać zasunięte lub rozsunięte, i to w różnych konfiguracjach. Tym samym jednym ruchem ręki można zmienić i kształt, i charakter wnętrz.

Słowo „parawan” nie oddaje jednak maestrii, z jaką zaprojektowane zostały mobilne fragmenty ścian. Jedna z nich to drzwi z litego drewna, wsuwane za bar. Dwie pozostałe przypominają ramy okienne, które wypełniono półprzezroczystym szkłem witrażowym, zdobionym subtelnymi motywami roślinnymi w klimacie polskiej secesji.

Podobny witraż pojawia się też w blendzie baru. Estetycznym założeniem tej aranżacji było bowiem stworzenie subtelnej mieszanki stylu angielskiego z naszym rodzimym retro, z lekką nutą rustykalną. Stąd proste, dębowe blaty, okap obudowany konstrukcją przypominającą zwieńczenie wiejskich pieców czy kredens podobny do tych, jakie jeszcze 20 lat temu można było zobaczyć na polskich wsiach.

Drzwiczki z małymi szybkami, niewielkie szufladki, uchwyty-kulki – czy to jeszcze angielska, czy już staropolska kuchnia? Rodem z angielskich domów jest na pewno duży, ceramiczny zlewozmywak nakładany na szafkę, z dołączonym pod spodem młynkiem do odpadów.

Uwagę zwraca nietypowe oświetlenie nad barem, dzielącym kuchnię i salon. Na drewnianym, podwieszonym pod sufitem, stelażu położona została tafla żółtego, fusingowego szkła, za którą zainstalowany jest wąż świetlny – wieczorem, po jego włączeniu, powstaje zjawiskowa lampa. Jeśli jej klimatyczna poświata nie wystarcza, można włączyć trzy metalowe lampy, zawieszone na tej samej drewnianej konstrukcji.

Sercem tej otoczonej witrażami kuchni jest jednak majestatyczna wyspa – marzenie właścicieli, zwieńczona specjalnie zaprojektowaną czaszą okapu, która zdaje się wisieć na kutych z litej stali zawieszkach. Można tu wyczarować przysmaki zarówno angielskiej, jak i polskiej kuchni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także