×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia z jadalnią i salonem. Zobacz piękne wnętrze

Kuchnia z jadalnią i salonem. Zobacz piękne wnętrze

Autor: Redakcja
29 lip 2019 12:05

W tej malutkiej kawalerce kuchnia okazała się lekarstwem na niedobory przestrzeni do przechowywania. Zabudowę zaprojektowano tak, by służyła nie tylko do przechowywania kuchennych akcesoriów, ale również sprzętów gospodarczych, a nawet ubrań.

Niewielkie mieszkanie położone jest w Katowicach, w pięknej, starej kamienicy. Inwestorzy kupili je z przeznaczeniem na wynajem. Najpierw jednak należało przeprowadzić gruntowny remont. Urządzenie kawalerki i przygotowanie wnętrz „pod klucz” powierzono arch. Małgorzacie Mataniak-Pakule. Zadanie nie było łatwe i to nie tylko ze względu na ograniczoną przestrzeń. W mieszkanku zdecydowanie brakowało przestrzeni do przechowywania. Należało je też doposażyć w szafy. Wąski i maleńki przedpokój ledwo mieścił trzy pary drzwi, nie było mowy o jakiejkolwiek formie garderoby. Szafa na ubrania nie zmieściłaby się również w sypialni. Jedynym ratunkiem było tak zaprojektować salon z kuchnią, by nadrobić wszystkie niedobory magazynowe – opowiada arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła.
W tym momencie w głowie projektantki zrodził się pomysł na „kombajn kuchenno-szafowy”. Otwartą przestrzeń kuchni zaaranżowano na jednej ze ścian salonu, którą zajęła precyzyjnie obmyślona i zaprojektowana, pojemna zabudowa. Matowa biel szafek pozwoliła zamaskować optycznie duży mebel, by nie przytłaczał on dość małego wnętrza. Prawa boczna szafa, która koresponduje z przedpokojem pełni rolę garderoby oraz szafki gospodarczej. Po lewej stronie mieści się bardzo duża szafa ubraniowa.
Zabieg połączenia szaf z meblami kuchennymi miał na celu nie wyróżniać kuchni jako takiej. Projektantka doskonale wkomponowała w zabudowę piekarnik, dobierając model, który niemal nie odcina się na tle mebli. Cześć stricte kuchenną podkreślono kontrastowymi, czarnymi frontami górnych szafek, nieco płytszych niż pozostała zabudowa. Cofnięcie frontów wiszących szafek w części kuchennej to niezwykle ważny zabieg, niezbędny dla wygodnego przygotowywania posiłków.
Na ścianie między blatem roboczym a szafkami zastosowano okładzinę dębową, taką samą jak na podłodze w całym mieszkaniu. Wykorzystanie płytek doskonale imitujących dębowe deski pozwoliło na ułożenie jednolitej podłogi we wszystkich pomieszczeniach. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoliło jeszcze bardziej scalić kuchnię z przestrzenią salonu.
Nad kuchenną zabudową obniżono nieznacznie sufit i zamontowano w nim punktowe oświetlenie ledowe. Z jednej strony podświetla ono mebel, z drugiej – dzięki opcji zmiany koloru światła – umożliwia kreowanie klimatu przestrzeni dziennej. Wieczorami, kolorowa poświata na suficie zamienia zwykły salon w nastrojowe pomieszczenie, które sprzyja towarzyskim spotkaniom lub wypoczynkowi.

TEKST: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
ZDJĘCIA: Radosław Sobik

PROJEKT: mgr inż. arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła
architekt@metamorfozy-wnetrz.com.pl
www.metamorfozy-wnetrz.com.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także