PARTNER PORTALU
Kuchnia z jadalnią: otwarte pomieszczenie

Kuchnia z jadalnią: otwarte pomieszczenie

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 lut 2009 13:57

Kuchnia zaaranżowana w przestrzeni bez kątów prostych musiała być trochę awangardowa, by nie powiedzieć – zwariowana. Jej wnętrze projektantka podzieliła na dwie części i zaprosiła do środka jadalnię.

Łatwiej jest zbudować nowy dom, niż poddać gruntownej modernizacji stary – tę prawdę znają wszyscy architekci. Autorka tego projektu musiała nie tylko zmienić dotychczasowe wykończenie domu, ale też zatrzeć ślady jego dawnej funkcji: część parteru była zaaranżowana jako pomieszczenia biurowe.

W tym celu zburzono kilka ścian (także jedną nośną – stąd solidny filar w centrum kuchni), a cała przestrzeń uległa totalnej reorganizacji. Właściciele chcieli mieć dużą kuchnię, z barem i wygodnym miejscem do spożywania posiłków, wyposażoną w sprzęt najwyższej jakości. Przy nietypowym układzie przestrzennym (właściwie nie ma tu ścian, które tworzyłyby kąty proste) sposobem na realizację tego marzenia było podzielenie kuchni na dwie strefy. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pozostają one w znacznej odległości od siebie.

Duża rodzinna kuchnia

Z lewej strony tej obszernej, „rozdwojonej” kuchni znajduje się „strefa śniadaniowa” – zabudowa z ekspresem do kawy, małym blatem roboczym i zlewozmywakiem, a nawet niewielką lodówką. Aby dotrzeć do „kuchni właściwej”, musimy minąć wykuszowe okno, wsparty o ścianę dwuosobowy barek, kolejne okno... i jesteśmy na miejscu.

Tu zainstalowany został „ciężki” sprzęt AGD: piekarnik, piekarnik parowy, mikrofalówka, zmywarka, lodówko-zamrażarka (wszystkie urządzenia wybrane z oferty firmy Miele) oraz kolejny zlewozmywak. Aby powiększyć powierzchnię roboczą, projektantka umieściła płytę grzewczą na półwyspie. Obraz tej kuchni byłby niedokończony, jeśli pominęlibyśmy wygodny, jadalniany stół, ustawiony równolegle do „segmentu śniadaniowego”.

Każdy ma miejsce dla siebie

Dość skomplikowana architektoniczna narracja, w jaką siłą rzeczy przeradza się opowieść o tym wnętrzu, kryje w sobie proste treści: estetykę, funkcjonalność i oryginalność pomysłu. W tej kuchni każdy z czworga domowników ma swoje ulubione miejsce, zakątek, w którym można nie tylko coś zjeść, ale też poczytać książkę, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Tutaj, a nie w salonie, toczy się życie rodzinne. Dzięki nietypowemu rozmieszczeniu zabudowy, zastosowaniu jasnych barw i dużym oknom do kuchni wdarła się przestrzeń oraz rozmach.

Takie rozproszenie kuchennej zabudowy i wyposażenia oraz przemieszanie ich z elementami innych stref funkcjonalnych (duży stół, elegancki, podświetlony blat barowy) sprawia, że całość nabiera niekuchennego charakteru. O jego nowoczesnym rysie przesądzają też zastosowane materiały (corian, MDF) i proste, oparte na figurze prostokąta formy.(KS)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także