
Kuchnia z salonem. 15 świetnych pomysłów na urządzenie. Zobacz zdjęcia!
Kuchnia połączona z salonem to modne rozwiązanie. Idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Świetnie radzi sobie również w dużych i przestronnych wnętrzach.

Kuchnia z salonem to rozwiązanie spotykane najczęściej w małych mieszkaniach w bloku. Dobrze sprawdzi się jednak także na większych przestrzeniach. Wszystko zależy od naszych preferencji i upodobań. Takie rozwiązanie, dla jednych może mieć same zalety, dla innych niestety wady. Za łączeniem kuchni z salonem, przemawia m.in. fakt, że jest to często jedyne wyjście, które pozwala nam uzyskać efekt przestrzennego i większego pomieszczenia oraz uratować ciemną, wąską i małą kuchnię w bloku. Przeciwnikom kuchni otwartych zazwyczaj przeszkadza to, iż strefa robocza jest widoczna dla gości przebywających w salonie, czy choćby faktu, że zapachy i odgłosy pracy są niemal od razu wyczuwalne i słyszalne w części wypoczynkowej. Jednak to, co dla jednych jest niedogodnością, dla drugich może być atutem, bo lubią wykonując czynności w kuchni mieć kontakt ze swoimi gośćmi czy członkami rodziny, a zapachy dochodzące z kuchni tworzą według nich domowy klimat.
Kuchnię połączona z salonem można urządzić na rożne sposoby. Półotwartą wydzieloną wyspą, barkiem, ścianką działową, oddzieloną częściowo drzwiami przesuwnymi lub w pełni otwartą. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, musimy połączyć oba pomieszczenia tak, by zyskać nie tylko funkcjonalny, ale też spójny estetycznie efekt. Najważniejsze aby spojrzeć na te dwa pomieszczenia jak na całość i wybrać jedną spójna stylistykę dla całej przestrzeni. Sprawi to, że granice między częścią kuchenną a dzienną będą wyznaczone w sposób płynny i naturalny. Dzięki temu zachowamy wrażenie przestrzennego wnętrza.
Łącząc kuchnię z salonem warto trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, w małych mieszkaniach powinny przeważać jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest wybór różnych odcieni tego samego koloru. Po drugie, jeśli mamy ochotę na mocniejszy akcent kolorystyczny, wprowadźmy go za pomocą dodatków, które pojawią się i w części kuchennej i tej wypoczynkowej. W większych pomieszczeniach możemy śmiało wybierać zdecydowane barwy. Połączenie kuchni i salonu daje wiele możliwości zabawy kolorami, np. kolor ścian w salonie możemy dobrać do płytek, które położymy w kuchni.
Jeśli chcemy delikatnie wydzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej, możemy zdecydować się na barek, czy wyspę. W naturalny sposób możemy też połączyć i jednocześnie niejako oddzielić od siebie te pomieszczenia na przykład stołem. Najważniejsze jednak, by podczas łączenia salonu i kuchni pamiętać o tym, aby wszystkie meble były w podobnym stylu. Nie oznacza to, że muszą być tego samego koloru, ale postawmy na podobne wykończenia, styl, charakter oraz detale. Warto w tym wypadku postawić na meble wykonane na wymiar, ponieważ pozwalają one nie tylko na dowolną aranżację pomieszczenia.
Zobacz także Modna kuchnia 2022. Matowe fronty są na topie. Piękne inspiracje!