×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia z salonem i jadalnią. Zobacz gotowy projekt

Kuchnia z salonem i jadalnią. Zobacz gotowy projekt

Autor: Urszula Tatur
10 cze 2017 18:54

Kuchnię zaprojektowano dla miłośników gotowania. Gospodarze - para młodych ludzi - chcieli, aby była nowoczesna, funkcjonalna i jednocześnie przytulna.

Kuchnię zaprojektowano dla miłośników gotowania. Gospodarze - para młodych ludzi - chcieli, aby była nowoczesna, funkcjonalna i jednocześnie przytulna. Potrzebowali też dużo miejsca do pracy, bo przyjęcia, które urządzają, do typowych nie należą.
Zamiast posadzić gości za wytwornie nakrytym stołem, wręczają im fartuchy i zapraszają do wspólnego przyrządzania potraw. Efektem takich wieczorów czasem bywają niezwykłe kulinarne odkrycia i zawsze – dobra zabawa.

Do nietypowego pomysłu na wspólne wieczory z przyjaciółmi trzeba było dostosować kuchnię. Z pomocą przyszła Agnieszka Hajdas-Obajtek. Projektantka doradziła montaż dużego półwyspu, z szerokim blatem i płytą indukcyjną. Wszelkie kulinarne eksperymenty odbywają się właśnie przy nim.
Układ półwyspu został dokładnie przemyślany. Mimo że blaty zamykają kuchnię z dwóch stron, nie zakłócają swobodnej komunikacji między pomieszczeniami. Przejście jest na tyle duże, że gospodarze, niosąc nawet duże torby z zakupami, swobodnie się mieszczą. Półwysep poza tym, że stanowi ciekawą ozdobę kuchni, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów czy produktów żywnościowych.

Kuchnia spełnia wszelkie zasady kuchennej ergonomii. Praca przebiega sprawnie i szybko, ponieważ meble oraz sprzęty zaplanowano na planie trójkąta roboczego. W wysokiej zabudowie znajduje się lodówka, piekarnik, mikrofalówka oraz ekspres. Pod oknem natomiast zlew dwukomorowy, z którego umyte produkty można łatwo przenieść na rozgrzaną płytę indukcyjną.

Wspólnemu odkrywaniu smaków sprzyja świeża i energetyczna stylistyka wnętrza. Choć w mieszkaniu dominują biel i szarości, w oko najbardziej wpadają liczne drewniane elementy. Sprawiają, że stonowana i chłodna kolorystyka schodzi na drugi plan, a wnętrze staje się naturalnie docieplone i bardzo słoneczne. Wysoka zabudowa, wykończona fornirem orzecha europejskiego, idealnie komponuje się z górnymi szafkami wykonanymi z białego MDF-u.
Dynamicznym akcentem jest także ściana nad blatem wykończona kamykami zatopionymi w żywicy.

Pięknie prezentuje się zwłaszcza wieczorem, ponieważ jest podświetlona światłem LED o chłodnej poświacie. Z kolei blaty, wykonane z brązowego granitu, świetnie komponują się z betonem, którym wykończono słup podtrzymujący belkę stropową, a także ścianę w salonie.

Podłogę zaaranżowano w podobnym, ciepło-zimnym klimacie. W kuchni zastosowano gres w kolorze szarym, imitującym kamień naturalny, natomiast w salonie i jadalni - deskę dębową z wyrazistymi czarnymi akcentami. Duży, drewniany stół zestawiono z białymi krzesłami. Ustawiono go tuż obok półwyspu tak, aby gospodarzom było wygodniej podawać potrawy.

Projekt: arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także