×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mała jadalnia. Tak urządzisz ją w bloku!

Mała jadalnia. Tak urządzisz ją w bloku!

Autor: Urszula Tatur
03 lip 2021 11:37

Kiedyś wyodrębniona jako osobne pomieszczenie, dzisiaj jadalnia najczęściej otwarta przestrzeń ulokowana gdzieś między salonem a kuchnią. Odpowiednio urządzona ma szansę stać się ulubionym miejscem domowników, w którym będą nie tylko jeść, ale też po prostu wspólnie spędzać czas.

Jadalnia to miejsce wyjątkowe w naszym domu. Tu codziennie gromadzimy się przy stole, by wspólnie cieszyć się chwilami spędzanymi w rodzinnej atmosferze. Dlatego warto zadbać, by przestrzeń ta była szczególna. Współcześnie rzadko kiedy decydujemy się, by nasza jadalnia zajmowała osobne pomieszczenie. W mieszkaniu w bloku to rozwiązanie wydaje się nie mieć racji bytu. Zabiera bowiem zbyt wiele cennego miejsca, a odseparowana od kuchni czy salonu przestrzeń nie sprzyja rodzinnym kontaktom.

Urządzenie jadalni tuż przy kuchni ma wiele zalet. Nie tylko skraca to czas serwowanych posiłków, ale też pozwala płynnie i elegancko zaaranżować tę właśnie strefę funkcjonalną. Nieduży stół z krzesłami ulokowany między kuchnią a salonem to doskonały sposób na wyznaczenie granic między obiema przestrzeniami. Ciekawym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w bloku, są stoły rozkładane. Ich podstawową zaletą jest mały rozmiar, który w razie wizyty dużej liczby gości można znacznie powiększyć poprzez rozłożenie blatu. Przydaje się to zwłaszcza w jadalni połączonej z kuchnią, kiedy rozłożony stół może ograniczać nam przestrzeń roboczą.

Projektując przestrzeń między kuchnią a salonem, która będzie pełnić rolę jadalni, powinniśmy zwrócić uwagę na istotną rzecz, jaką jest rozmieszczenie mebli. Proste sposoby, które czasami zdarza się nam lekceważyć, potrafią dodać pomieszczeniu uroku i wydobyć z niego jak najwięcej estetyki. Należy uważać, żeby obszar roboczy w kuchni nie był zbyt widoczny z poziomu stołu.

W małych wnętrzach wybierajmy jasne kolory. Są one zarówno modne, jak i bardzo praktyczne, a przy tym optycznie powiększą przestrzeń niedużego mieszkania. Podobny efekt uzyskamy decydując się na meble w połysku – ich fronty z pewnością rozświetlą kreowaną przez nas przestrzeń. Jeśli jednak lubimy mocne kolory – ubierzmy w nie nasze krzesła. Czerwone czy pomarańczowe idealnie podkreślą przestrzeń jadalni, a do tego zrobią ogromne wrażenie na tle jasnej zabudowy kuchennej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także