×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała kuchnia: 15 pomysłów z polskich domów

Mała kuchnia: 15 pomysłów z polskich domów

Autor: Katarzyna Masłowska
20 sty 2018 08:50
Aktualizacja: 21 sty 2018 10:44

W wielu mieszkaniach nie możemy sobie pozwolić na przestronną kuchnię. Dlatego częstym zabiegiem jest projektowanie mieszkania z kuchnią otwartą.

Układ mebli

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy aranżowaniu kuchni, jest kolejność wyposażenia. To poszczególne czynności wyznaczają strefy, według których powinno być ułożone pomieszczenie: przechowywanie produktów, naczyń, przygotowanie posiłków i zmywanie.

Taki rozkład przyspieszy i ułatwi pracę. Aby lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń, możemy rozmieścić meble na planie litery L, U czy G. Zrezygnujmy raczej z wyspy na środku pomieszczenia, gdyż ogranicza metraż.

Cenna przestrzeń

Wykorzystajmy każde możliwe miejsce, aby umieścić w nim pojemne meble. Choć pokusa postawienia szafek sięgających po sam sufit jest duża, musimy pamiętać, że taki zabieg optycznie zmniejszy pomieszczenie.

Zobacz także: Blat w kuchni: zobacz 20 pomysłów z polskich domów

Jeśli mamy do dyspozycji niewielkie wnęki, możemy zagospodarować je na przesuwne szafki na przyprawy. Nad blatem roboczym możemy z kolei umieścić najczęściej używane akcesoria kuchenne. Nie zostawiajmy jednak na wierzchu zbyt wielu przedmiotów, aby nie stworzyć wrażenia nieładu.

Przestronne wnętrze

W nowych mieszkaniach we Wrocławiu aneks kuchenny jest często połączony z salonem. To rozwiązanie typowe dla rynku pierwotnego. Przyszli nabywcy otrzymują wielofunkcyjne pomieszczenie, które mogą urządzić według własnych potrzeb.

W takim przypadku wielu decyduje się na wizualne wydzielenie stref, stosując chociażby inny, nierzadko kontrastowy, kolor ścian. Otwarta kuchnia jest praktycznym rozwiązaniem. Dziś znacznie mniej czasu spędza się na gotowaniu, posiłki często spożywa się poza domem. Co za tym idzie, wiele osób nie zwraca już tak często uwagi na metraż kuchni, ale jej funkcjonalność – opowiada Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Tajniki kolorów

Urządzając niewielką kuchnię, nie możemy zapomnieć o znaczeniu kolorów. Jasne odcienie, takie jak biel, szarość czy beż, optycznie powiększają wnętrze. Najlepiej, jeśli zastosujemy tę samą barwę zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Korzystnie prezentować się będą meble o wykończeniu w połysku. Pamiętajmy też o dobrym oświetleniu pomieszczenia – zwłaszcza nad blatem roboczym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także