PARTNER PORTALU
Mała kuchnia - jak ją funkcjonalnie urządzić?

Mała kuchnia - jak ją funkcjonalnie urządzić?

Autor: Anna Sołomiewicz
18 cze 2016 09:01

Urządzenie małej kuchni może spędzać sen z powiek inwestorom. Przeczytajcie, jak sprawić, aby przestrzeń ta była funkcjonalna i wydawała się większa.

Mała kuchnia, duży problem - często możemy usłyszeć lub sami wypowiadamy te słowa. Jak bowiem sprawić, aby na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia kuchni, jak sprzęt AGD, strefa zmywania czy blat roboczy, a jednocześnie nie przytłoczyć wizualnie wnętrza? Choć urządzenie małej kuchni to nie lada wyzwanie, istnieje kilka praktycznych sposobów, aby optycznie ją powiększyć i sprawić, nie tracąc na funkcjonalności. 

Optyczne triki

Nawet najmniejsze pomieszczenie może wydawać się większe jeśli postawimy na odpowiednie faktury i kolory. Podstawą są oczywiście jasne barwy, które rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Biel czy jasne odcienie beżów są zatem jak znalazł w aranżacji małej kuchni. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sięgać po inne kolory, w tym nawet czerń.

Duże znaczenie ma bowiem faktura powierzchni. Fronty wykończone na wysoki połysk będą działać jak tafle luster, odbijając otoczenie i duplikując powierzchnię kuchni - nawet jeśli wykończone w czerni. Podobnie działać będzie połyskująca posadzka czy szkło nad blatem. 

Więcej miejsca

W małych i wąskich kuchniach ważne jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Dlatego świetnie sprawdza się wysoka zabudowa poprowadzona pod sam sufit. Wówczas, na górze możemy przechowywać wszelkie akcesoria, z których nie korzystamy na co dzień. Dzięki temu uzyskamy wrażenie uporządkowanej przestrzeni i unikniemy zastawionego blatu.

Jeśli kuchnia jest bardzo mała, warto niekiedy otworzyć ją na sąsiadujące pomieszczenia. Wówczas w miejsce ścianki działowej możemy ustawić wyspę, zyskując więcej powierzchni blatu, strefę zmywania oraz praktyczne schowki. 

W naszej galerii prezentujemy 10 zdjęć małych kuchni z polskich domów. Zobaczcie, jak architekci poradzili sobie z niewielkim metrażem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także