Mała kuchnia. Tak powiększysz ją optycznie. 10 świetnych zdjęć

Mała kuchnia. Tak powiększysz ją optycznie. 10 świetnych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
24 sty 2021 20:36

Kuchnia większa optycznie to kwestia kilku trików, które często wykorzystują projektanci wnętrz. Zobaczcie 10 pięknych realizacji.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, otwórzmy kuchnię na salon. Czasami jest to jedyna możliwość, aby do kuchni dotarło odrobinę światła dziennego. Jest wiele rozwiązań na oddzielenie kuchni od salonu, jak choćby minibarek czy półwysep. Taki zabieg wymaga oczywiście zachowania spójności, zarówno kolorystyki, jak i stylu kuchni oraz sąsiadującego pokoju. Nie zapomnijmy również, że odpowiednia gra świateł oraz ich przemyślane połączenie pomoże nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń. Doda odpowiedniego klimatu podczas pracy nad przygotowywaniem posiłków.

Nawet gdy dysponuje się małą powierzchnią, nie należy zapomnieć o przemyślanym ciągu roboczym, czyli tzw. trójkącie roboczym, który stanowią sprzęty – lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Związane jest to z drogą, jaką przechodzą potrawy, zanim znajdą się na stole. Zakupione produkty trafiają do lodówki. Dalej są myte i przygotowywane do gotowania, skąd trafiają już prosto na talerz. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi sprzętami znalazło się min. 60 cm blatu roboczego.

Nic lepiej wizualnie nie powiększa kuchni niż biel. Dzięki niej nawet najmniejsze wnętrze stanie się przestronniejsze. To dlatego, że biel jest lekka, świeża, czysta, a przede wszystkim jasna. Jasne kolory zawsze powiększają wnętrza. Efekt ten zwielokrotnimy jeśli postawimy na gładkie powierzchnie frontów z pionowymi podziałami i bez uchwytów. Ważną rolę pełni tu także wykończenie powierzchni szafek zabudowy kuchennej. Lakierowane na wysoki połysk fronty, nawet w czarnym kolorze wpływają na wizualne powiększenie przestrzeni. Oczywiście efekt będzie lepszy przy jasnej kolorystyce. Podobnie działać będzie modne obecnie szkło, a nawet lustra.

Optycznie powiększyć kuchnię pomoże też umiejętne użycie kolorów i faktur. Jeżeli jest połączona z salonem, to warto wykorzystać taką samą posadzkę dla obu części pomieszczenia, stawiając na jednolitą kolorystykę lub nawet podobną kolorystykę i formę mebli. Taka przestrzeń wyraźnie „urośnie” dzięki odpowiednio dobranym meblom – lekkim, niskim, wtapiającym się w tło ściany. W kuchni można też zastosować fototapety, a nawet lustra sprawiające wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Warto też pamiętać o podstawowej zasadzie, czyli tej, że wnętrza w jasnych kolorach naturalnie wydają się większe

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także