×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała kuchnia w bloku. 10 pięknych zdjęć

Mała kuchnia w bloku. 10 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
01 lip 2021 13:21

Mała kuchnia to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jak urządzić ją by była piękna i funkcjonalna? Zobaczcie nasze propozycje.

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie projektowe niedociągnięcia i niewykorzystane przestrzenie przypomną o sobie co najmniej kilka razy dziennie. Jej układ i zastosowane meble mają znaczenie szczególnie wtedy, gdy jest niewielka. Niezależnie od tego, czy mała kuchnia jest otwarta na salon, czy też stanowi wyodrębnione, zamknięte pomieszczenie – warto urządzić ją w taki sposób, by z jednej strony jak najpełniej wykorzystać dostępną przestrzeń, z drugiej – optycznie ją powiększyć. 

Mała kuchnia nie wybacza błędów. Jej źle dobrana kolorystyka może popsuć odbiór całego mieszkania. Nie ryzykujmy. Powinna mieć jasne kolory. Ciemne ją optycznie zmniejszą, szczególnie, gdy nie jest najlepiej oświetlona światłem dzienny. To pomieszczenie, gdzie sprawdzą się jasne fronty meblowe, również z połyskiem, podświetlenie szafek lub cokołów meblowych, które nadają wrażenia lekkości.

Pytanie, jakie są minimalne wymiary kuchni, żeby nadal była w pełni funkcjonalna, jest niemal tak stare, jak masowa produkcja mebli. Ponad 90 lat temu architekt Margarete Schütte-Lihotzky, obserwując krzątaninę gospodyń oraz mierząc miarką i stoperem, wyliczyła, że potrzeba 3,4 x 1,9 m.
Przełomowy koncept Austriaczki nie przewidywał będącej wtedy rzadką ciekawostką lodówki, ale jego podstawowe zasady nie zmieniły się. Mniej więcej to są wymiary, gwarantujące komfortową pracę. Podobnie jak oczywistością jest kolejność funkcji, która przewiduje wstępne przygotowanie produktów po wyjęciu z miejsca przechowywania, mycie, kolejny brat roboczy, wreszcie kuchenkę.

W małej kuchni bardzo duże znaczenie ma nie tylko rozlokowanie sprzętów, ale także wybór rozwiązań, które nie zabierają dużo miejsca. Doskonale sprawdzą się więc szafki z przesuwnymi drzwiami czy obrotowymi lub wysuwanymi półkami. Dzięki nim zagospodarujesz całą dostępną przestrzeń – także tę w trudno dostępnych zakamarkach. Warto ograniczyć liczbę przedmiotów rozłożonych na blacie. Pomagają w tym różnego rodzaju kosze, pudełka, pojemniki i organizery, dzięki którym uporządkujesz przestrzeń i zyskasz kolejne miejsce do przechowywania. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także