Mała kuchnia w czerni i bieli: zobacz gotowy projekt

Mała kuchnia w czerni i bieli: zobacz gotowy projekt

Autor: Anna Sołomiewicz
20 marz 2015 12:58

Mała kuchnia została połączona z salonem. Urokliwe zabytkowe meble i drewniana podłoga dodają całej aranżacji skandynawskiego klimatu.

Na co dzień z kuchni korzysta pani pedagog, pracująca jako logopeda. Ceni sobie wartościowe rozmowy i miłe spotkania, dlatego w jej mieszkaniu na warszawskiej Pradze często pojawiają się goście. To również dla nich przygotowuje posiłki – gotować wręcz uwielbia. Projekt małej kuchni skupia się na modnej bieli – gdyż ta nie tylko optycznie powiększa, ale też stanowi gustowne tło.

Życzeniem inwestorki było wyeksponowanie w tym otwartym wnętrzu zabytkowego kredensu i stołu odziedziczonych po babci. Wcześniej meble stały w piwnicy, gdyż nie mieściły się w poprzednim lokum. Kiedy inwestorka szukała nowego mieszkania, do dewelopera poszła z wymiarami kredensu – tym razem koniecznie musiał się zmieścić. Można więc powiedzieć, że nowe mieszkanie zostało kupione właśnie „pod kredens”. Dziś odrestaurowane meble dodają aranżacji klimatu przedwojennej, warszawskiej Pragi.

Zabudowa kuchenna miała spełniać kilka funkcji. Białe fronty pomagają optycznie powiększyć kuchnię, a lśniące powierzchnie odbijają wpadające tu światło dzienne. Szafki górne przy suficie mają głębokość aż 60 cm – otwierając się na dotyk, pełnią funkcję pawlacza. Mieszczą się w nich różne, niekoniecznie kuchenne akcesoria i sprzęty. Czarne blaty wykonano z laminatu imitującego granit. Wraz z dekoracyjnymi lampami stanowią kontrast dla wszechobecnej bieli. Pani domu jest również fascynatką spływów kajakowych – czarno-białe fotografie z jej wypraw można podziwiać na ścianie w salonie.

Mimo że kuchnia jest bardzo mała, można w niej komfortowo gotować. Blat roboczy zapewnia sporo miejsca na krojenie i przygotowywanie posiłków. Ściana nad nim (również w strefie zmywania) została zabezpieczona szkłem transparentnym. W stylu kuchni otwartej na salon widać ukłon w stronę skandynawskich klimatów – tu stare łączy się z nowym, a elementy chłodne z ciepłymi.

Tekst: Judyta Kokoszkiewicz.

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Stylizacja: Elżbieta Ławreniuk.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także