PARTNER PORTALU
Mieszkanie na poddaszu: patent na funkcjonalność

Mieszkanie na poddaszu: patent na funkcjonalność

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
07 sie 2009 12:40

W tej emanującej rodzinnym ciepłem kuchni codzienność wkracza w świat marzeń.Tu każdy detal ma znamiona ręcznej roboty, rodzinnych tradycji i troskliwej ręki gospodyni. Zestawione w całość, tworzą historię, której z przyjemnością słucha się ciągle od nowa.

Początkowo, gdy zapadła decyzja o remoncie, właścicielom bardziej zależało na odświeżeniu wystroju oraz nadaniu mu klimatu i indywidualności, niż na całkowicie nowej aranżacji. Planowali m.in. zostawić stare meble, których układ im odpowiadał, a zmienić tylko fronty. W trakcie powstawania koncepcji, zmienili jednak decyzję.

Do kuchni została zamówiona nowa zabudowa, ale z bardzo prostymi, lekko stylizowanymi frontami, o tradycyjnym układzie drzwiczek 45 i 60 cm. Fornirowane naturalnym, jasnym drewnem i wykończone pszczelim woskiem, zdają się przenosić wstecz w czasie i stać na straży niezmienności rodzinnych tradycji.

Zawsze pod ręką
Nowe meble, w porównaniu do poprzednich, stanęły w nieznacznie zmienionym układzie, zmodyfikowane nieco technologicznie i funkcjonalnie. Jednym z takich funkcjonalnych dodatków są żaluzjowe drzwiczki, za którymi mieści się drobny sprzęt AGD; nie ma już potrzeby chowania go w szufladach oraz szafkach – jest zawsze pod ręką i łatwo dostępny.

Dodatkowa wysoka szafka natomiast wzbogaciła zabudowę kuchenną na ścianie działowej pomiędzy kuchnią a salonem. Powstała w ten sposób wnęka z zamkniętym z trzech stron blatem roboczym, służącym do przygotowywania np. pierogów.

Od strony stołu szafka ma półki, na których skrzętna gospodyni przechowuje książki kucharskie oraz zbierane latami i starannie segregowane przepisy sprawdzonych potraw. Znalazło się tam również miejsce na kilka drobnych przedmiotów dekoracyjnych.

W beżach
W części salonowej szafka przechodzi w zamykane szklanymi drzwiczkami półki na płyty z filmami i muzyką. Nowa aranżacja kuchni została osnuta na bazie rozbielonego beżu z kroplą szarości. Wchodząc tutaj ma się wrażenie jasności, spokoju i wszechogarniającego ciepła.

Beż przewija się w przebijających spod przetartej farby delikatnych słojach forniru mebli oraz kolorystyce płytek ceramicznych. Pod tym kątem dobierane były także dodatki: naczynia, dekoracje, szyte na zamówienie tkaniny. Rozmaitość ich faktur sprawia, że wnętrze jest przytulne i przyjazne.

Monochromatyczność beżu przełamano mocniejszymi akordami kilku soczyście zielonych drobiazgów oraz czekoladowego wenge w postaci blatów kuchennych i listew-belek przy suficie. Te ostatnie, oprócz stylowej dekoracji, maskują również pęknięcia sufitu, których nie można było poprawić.

Pod malowniczymi skosami okien dachowych zaaranżowano przytulną jadalnię. Na szczególną uwagę zasługuje sposób wykończenia parapetu – szklaną, melanżową mozaiką w odcieniach brązu. Jej zadaniem jest subtelna dekoracja, wpisująca się w kolorystykę beżu. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że chroni też ścianę przed kroplami wody, spływających czasem przez otwarte okna.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także