PARTNER PORTALU
Na bazie historii

Na bazie historii

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
28 lip 2009 11:22

Prezentowane mieszkanie ma w sobie coś z palimpsestu: tak jak przez rękopis sporządzony na używanym już wcześniej materiale prześwitują znaki dawnego tekstu, tak tu odnajdujemy ślady przeszłości.

Właścicielom stosunkowo niewielkiego apartamentu zależało nie tylko na tym, by znalazło się w nim miejsce na wszystkie rzeczy niezbędne dla komfortowego życia czteroosobowej rodziny, ale też na pamiątki przeszłości. Są tutaj ślady po licznych, dalekich podróżach, ukochane obrazy, fotografie, a nawet meble z poprzednich miejsc zamieszkania. Nowi mieszkańcy pojawili się tu zatem wraz ze swoją historią. Jako że apartament znajduje się w starej kamienicy, własną historię mają też jego ściany. Projektantka połączyła współczesność z przeszłością; nawiązując do detalu antycznych mebli, stworzyła oryginalną kolekcję drzwi, opasek drzwiowych i sztukaterii gipsowej, scalające różne epokowo elementy ze sobą. Klasyczne, stylowe i eleganckie elementy stanowią jednak tylko szlachetną oprawę dla bardzo nowoczesnego wyposażenia mieszkania, zwłaszcza kuchni, która – zgodnie ze współczesnymi standardami – jest wnętrzem otwartym. Kuchenna zabudowa podzielona została na dwie części: szafki i blat przy ścianie oraz półwysep z zainstalowaną w nim płytą grzewczą.

W związku z tym, że mieszkanie jest wysokie, sięgające sufitu szafki są naprawdę pokaźnych rozmiarów – aby ułatwić dostęp do tych położonych najwyżej na jednej ze ścian zainstalowana została... stalowa drabinka. Nie używa się jej jednak zbyt często, gdyż na najwyższych półkach przechowywane są rzeczy, z których właściciele korzystają okazjonalnie. Niżej kryje się wysokiej klasy sprzęt AGD, z piecem wielofunkcyjnym i pralką włącznie. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, gdyż wszystkie kuchenne fronty wypełnia bardzo udana imitacja naturalnego drewna w ciepłym, brązowym kolorze.

Powierzchnię przechowalniczą dodatkowo zwiększają szuflady zainstalowane w półwyspie. Równie wysoki kredens, wykonany z materiału wykorzystanego w kuchni, w połączeniu z mlecznym, półprzezroczystym szkłem, stanął przy ścianie obok stołu jadalnianego. Dzięki temu wszystkie rzeczy, które z upodobaniem gromadzą właściciele, znalazły swoje miejsce, a salon, kuchnia i jadalnia tworzą przestronne, zintegrowane wnętrze. Biały, skórzany kompleks wypoczynkowy, szklane stoliki, obrazy na ścianach, zabytkowa serwantka – wszystko to sprawia, że można się tu poczuć jak w salonie literackim przełomu wieków. Równie elegancko prezentuje się strefa jadalni, z dużym stołem i wygodnymi krzesłami, gdzie goście i domownicy zasiadają nie tylko od święta.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także