Najpiękniejsze polskie kuchnie. Zobacz je koniecznie

Najpiękniejsze polskie kuchnie. Zobacz je koniecznie

Autor: Katarzyna Masłowska
28 sty 2017 11:21

Sposobów na urządzenie kuchni mamy mnóstwo. Zobaczcie te najciekawsze.

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie gotujemy i przechowujemy żywność. Coraz częściej staje się miejscem integracji i centrum życia rodzinnego czy towarzyskiego. Dlatego tak ważne jest jej przemyślane zaprojektowanie.

Otwarta czy zamknięta?

We współczesnych wnętrzach kuchnia najczęściej jest otwarta całkowicie lub częściowo na salon. To rozwiązanie ma wady i zalety. Do plusów takiego układu pomieszczeń zaliczymy możliwość integracji rodziny i gości oraz możliwość wspólnego przygotowywania posiłków. Dobrze zaplanowana komunikacja pomiędzy kuchnią i salonem ułatwi też podawanie potraw i późniejsze sprzątanie. Wadą są roznoszące się po całym wnętrzu zapachy i niemożność ukrycia "twórczego bałaganu" szefa kuchni przed gośćmi.

Połączenie kuchni z jadalnią to kolejny popularny zabieg aranżacyjny. Posiadacze dużych domów mogą pozwolić sobie na przestronną jadalnię z okazałym stołem. Jednak właściciele małych mieszkań w bloku nie mogą sobie pozwolić na ten luksus. Warto wtedy zaaranżować w kuchni kącik jadalniany, np. przy ścianie, naprzeciwko ciągu mebli.

Inną propozycją jest półotwarta kuchnia, gdzie możemy zaprojektować półwysep będący umowną granicą pomiędzy kuchnią i salonem. Na takim półwyspie możemy urządzić blaty robocze lub stworzyć miejsce do spożywania posiłków. Pamiętajmy, że połączenie małej kuchni i salonu optycznie powiększy nam przestrzeń. Popularnym rozwiązaniem jest też kuchnia z wyspą. Daje to niezwykle ciekawe możliwości aranżacyjne i dostarcza sporo miejsca na przestrzeń roboczą.

Ustawienie stołu lub baru z krzesłami też jest bardzo interesującym pomysłem na symboliczne odseparowanie kuchni i strefy dziennej. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań zawsze mogą zdecydować się na kuchnię całkowicie zamkniętą. Trzeba wtenczas pamiętać, aby funkcjonalnie zaprojektować ciągi komunikacyjne pomiędzy kuchnią i jadalnią.

Jak ustawić meble?

Układ sprzętu AGD i miejsce montażu mebli to kolejny problem, z którym musimy zmierzyć się podczas urządzania i remontu kuchni. Najpopularniejsze koncepcje na układ mebli to ciąg technologiczny na jednej ze ścian lub utworzenie tzw. trójkąta roboczego (zakończeniami wierzchołków powinny być lodówka, zlew i kuchenka). Rozmieszczenie mebli powinno być ergonomiczne, tzn. umożliwiać swobodne poruszanie się po wnętrzu i sprawne przygotowywanie posiłków.

Na początku warto zaplanować miejsce ustawienie lodówki, gdyż do niej będziemy sięgać najczęściej. Obok niej powinno być miejsce na odkładanie produktów. Następnie przygotowujemy miejsce na zlewozmywak i kuchenkę. W okolicy kuchenki też trzeba wygospodarować blat, na który będziemy odstawiać garnki. Pamiętajmy też o odpowiedniej odległości szafek od okna – zbyt blisko zamontowany ciąg górnych szafek organiczny dopływ światła dziennego.

W naszej galerii prezentujemy ponad 20 rozwiązań z polskich domów – być może któreś z nich będzie inspiracją do stworzenia Państwa niepowtarzalnej kuchni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także