Nowoczesna kuchnia: postaw na rozwiązania eko

Nowoczesna kuchnia: postaw na rozwiązania eko

Autor: Katarzyna Masłowska
05 gru 2017 14:29

Wiele osób ekologię traktuje nie tylko jako chwilową modę, ale jako styl życia. My także uważamy, że o środowisko oraz o jego naturalne zasoby trzeba dbać. Musimy pamiętać o tym, że nic nie trwa wiecznie, dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko.

Nasze dzisiejsze działania na pewno wpłyną na naszą przyszłość jak również na działanie w ekosystemie. Tak naprawdę ekologia zaczyna się w naszym domu.

Eko zaczyna się w domu

Tak naprawdę w naszych domach jest dużo rzeczy, za sprawą których możemy rozpocząć swoje ekologiczne życie. Wiele czynności związanych jest bezpośrednio z kuchnią. To serce każdego domu, w którym spędzamy dużo czasu. Urządzenia znajdujące się w kuchni aby działać wykorzystują energię elektryczną.

Czytaj również: Wąska kuchnia: 20 pięknych zdjęć

Najwięcej odpadów powstaje w kuchni, która jest doskonałym miejscem, aby rozpocząć swoją przygodę z ekologią. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad, wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Ponadto – odczuje to również nasz portfel – ekologiczne podejście do życia jest tańsze.

Najważniejsza woda

Nie da się ukryć, że w kuchni najważniejszą funkcję pełni woda. Gdyby jej zabrakło, nie moglibyśmy umyć naczyń, rąk ani nic ugotować. Bez nie moglibyśmy wykonać prac porządkowych czy podlać kwiatów. Woda jest niezastąpiona – jest elementarnym składnikiem napojów oraz dań. Dlatego właśnie powinniśmy rozsądnie z niej korzystać. Odnotowano, że zużycie wody stale rośnie – a jej nie przybywa.

Tutaj liczą się małe czynności. Należy pamiętać, aby dobrze zakręcić kran, kiedy nie korzystamy już z wody. Zmywarki zużywają mniej wody, niż mycie ręczne, jeśli ustawimy program eko, to dodatkowo zużycie będzie jeszcze niższe.

Energia elektryczna

Wszystkie sprzęty AGD, które są w kuchni, korzystają z energii elektrycznej. Jej pobory są dość duże, dlatego tak ważny jest wybór modeli energooszczędnych. Są one oznaczone literą A z plusami. Jeśli chodzi o płyty grzewcze, najlepiej pod względem oszczędności sprawuje się płyta indukcyjna. Szybko się nagrzewa i działa – dlatego właśnie zasługuje na naszą uwagę.

Zobacz także: Blat w kuchni: zobacz 20 pomysłów z polskich domów

W ciągu dnia, wielokrotnie zdarza nam się korzystać z czajnika elektrycznego – robiąc kawkę czy herbatkę. Starajmy się nalewać do niego tyle wody, ile potrzebujemy. Nie ma sensu gotować większych ilości wody, skoro potrzebujemy zalać tylko filiżankę kawy. Do lamp warto wybrać energooszczędne żarówki– pobierają one znacznie mniej prądu, niż tradycyjne.

Gaz w kuchni

W przypadku kuchenek gazowych starajmy się korzystać z nich w oszczędny sposób. Jak to zrobić? W czasie gotowania używajmy pokrywek – przyspieszą one proces obróbki cieplnej. Aby ogrzewanie było bardziej efektywne, warto dobrać wielkość płomienia do średnicy garnka.

Segregacja odpadów

Należy pamiętać o segregacji odpadów. Z roku na rok, produkujemy coraz więcej śmieci. Segregujmy je i dbajmy o te, które mogą być kolejny raz przetworzone. W tym celu pomocne będą nam specjalne pojemniki, które z pewnością ułatwią nam codzienną segregację.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także