PARTNER PORTALU
Nowoczesna kuchnia z salonem. Zobacz gotowy projekt

Nowoczesna kuchnia z salonem. Zobacz gotowy projekt

Autor: Urszula Tatur
08 marz 2018 10:38

Młoda inwestorka urządzając swe pierwsze mieszkanie marzyła o przestronnym wnętrzu, które sprzyjałoby spędzaniu czasu w gronie bliskich i znajomych. Do współpracy zaprosiła więc zaprzyjaźnioną architekt Małgorzatę Mataniak-Pakułę. To z jej pomocą apartament przybrał wygląd idealny.

Układ deweloperski niedużego apartamentu w żaden sposób nie spełniał oczekiwań młodej, dynamicznej, a przede wszystkim bardzo towarzyskiej osoby. Inwestorka, lubiąca spędzać czas na wspólnym gotowaniu z przyjaciółmi, marzyła o dużej przestronnej kuchni połączonej z salonem i jadalnią. Poprosiła więc o projekt, w którego centrum znalazłyby się tradycyjny duży stół. Chciała też by kuchnia była funkcjonalna, pakowana, z dużym blatem roboczym, a jednocześnie elegancka i przytulna.

Przygotowując układ funkcjonalny wnętrza – opowiada odpowiedzialna za projekt arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła, postanowiłam nie wydzielać części kuchennej, tylko tak zaprojektować pomieszczenie, by część kuchenna i salon były równoważne, a sprzęty kuchenne nie zwracały uwagi i nie psuły salonowego charakteru pomieszczenia. Efekt ten udało się uzyskać łącząc błyszczące lakierowane powierzchnie z jasnym, surowym drewnem, które zdobi fronty szafek górnych zabudowy, podłogę (płytki drewnopodobne), a przede wszystkim blat stołu.

To bowiem właśnie duży, wykonany z naturalnego, niczym nie impregnowanego surowego tekowego drewna, a oparty na ( Inne Meble) na stalowej czarnej konstrukcji stół stał się osią konstrukcyjną projektu otwartej strefy dziennej. Po jednej stronie pomieszczenia, równolegle do stołu, na całej długości ściany zaprojektowany został blat kuchenny, wykonany z cienkiej bardzo mocnej płyty o grubości 7 mm – wyjaśnia Małgorzata Mataniak-Pakuła. Po prawej stronie zabudowano część spiżarnianą wraz z centralnie umieszczonym piekarnikiem w kolorze białym, by nie wyróżniał się w zabudowie ściany. Pod blatem z kolei ulokowano ciąg szuflad i szafek, zmywarkę, sortowniki na śmieci i pojemne szuflady na talerze, garnki i sprzęty kuchenne, zapewniając tym samym komfort magazynowania wszystkiego, co tylko jest potrzebne do gotowania i wydawania posiłków.

Nad samym stołem obniżono sufit wprowadzając do wnętrza oświetlenie LED z możliwością wyboru koloru światła. Dzięki temu właścicielka może dowolnie zmieniać nastroju pomieszczenia np. na klubowy i bardziej swobodny. Z kolei wiszące na różnych wysokościach lampy, których klosze wykonano z przezroczystego szkła o różnych formach świecą ciepłym, żółtym i bardzo przytulnym światłem, budując tym samym bardziej familijny klimat. Efekty świetlne we wnętrzu potęguje wykonana z czarnego szkła typu lacobel ściana nad blatem, która pełni tu role lustra i dodaje pomieszczeniu głębi. Może też ona pełnić rolę tablicy, na której młoda właściciel może notować ulubione przepisy.

Zdjęcia: Radosław Sobik
Projekt: arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także