PARTNER PORTALU
Otwarta kuchnia, duża jadalnia: dom dobrze zaplanowany

Otwarta kuchnia, duża jadalnia: dom dobrze zaplanowany

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 wrz 2009 09:21

Otoczony lasem, okazały budynek to nie tylko dom, ale prawdziwe rodzinne siedlisko, do którego bliscy i dalsi krewni lubią zjeżdżać na długie, nie tylko świąteczne biesiady. Ten dom ma własną, tętniącą życiem duszę.

„My z niego wszyscy” – powiedział o Mickiewiczu Zygmunt Krasiński, chcąc tym samym nie tylko złożyć mu hołd, ale też dać wyraz przeświadczeniu, że nikt tak trafnie nie ujął polskiej mentalności. Gdzieś w głębi duszy wszyscy wywodzimy się też z dworku w Soplicowie i kiedy myślimy o prawdziwym domu, naszym oczom ukazuje się obraz odmalowany w „Panu Tadeuszu”.

Właściciele rezydencji, ceniący sobie wartości historyczne, zdecydowali się nadać jej „dworkowy” charakter, widoczny zwłaszcza w układzie domu. Choć poszczególne rozwiązania aranżacyjne wydają się bardzo nowoczesne, tak naprawdę są współczesną interpretacją idei szlacheckiego dworku, jako pewnego stylu życia.

Rodzinnie

Duży, wykonany na zamówienie stół, przy którym może wygodnie zasiąść 10 osób, świadczy o zamiłowaniu do wspólnych, rodzinnych posiłków, spożywanych z odpowiednią celebrą. Architektoniczną materializacją tradycyjnej polskiej gościnności jest też ograniczenie do minimum ilości ścian na parterze domu.

Już od holu widzimy otwartą przestrzeń, a układ sufitu i podłogi wręcz prowadzi nas do zapraszającej, jak to określiła projektantka, jadalni i kuchni. Od części jadalnianej oddziela kuchnię jedynie podwyższony fragment blatu, mogący służyć za wygodny bar dla 3 osób (tyle ustawiono przy nim hokerów).

Szlachetne materiały

Dom nie będzie miał swojej długiej historii, jeśli nie zastosuje się w nim trwałych materiałów. Właściciele tej kuchni, stawiający na funkcjonalność, użytkowość i solidność zdecydowali się na szlachetne, naturalne materiały. Kuchenne blaty zostały wykonane z granitu w lekko złotawym kolorze.

Ich rzeczywista grubość wynosi 3 cm, jednak, dzięki zastosowaniu z przodu doklejki, wyglądają jeszcze pokaźniej. Takim samym granitem („Kashmir Gold”) wykończono również ścianę nad blatem. Jedynie fragment pod okapem pokrywa kamień w nieco innym odcieniu – sprowadzany z Indii „Shivakashi”.

Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości

Tak piękne, naturalne materiały nie wymagają dodatkowej oprawy, a przy tym ułatwiają utrzymanie kuchni w czystości i są właściwie nie do zdarcia. Idealnym dopełnieniem jasnych, świetlistych kamieni stało się ciemne drewno. Wszystkie kuchenne szafki pokrywa fornir wenge w nieco zmodyfikowanej wersji.

Dzięki wylakierowaniu na półmat, udało się wyeksponować oryginalne słojowanie drewna. Zważywszy na zamiłowanie właścicieli do rodzinnego gotowania, kuchnia może się wydawać stosunkowo mała, jednak dzięki ergonomicznemu rozporządzaniu przestrzenią przez projektantkę można tu wygodnie i sprawnie przyrządzić każdą ucztę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także