PARTNER PORTALU
Praskie spotkania

Praskie spotkania

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
12 marz 2009 14:21

Kamienica pamięta czasy dorożek, bohaterów powieści Dołęgi-Mostowicza i stukot kół parowych lokomotyw kolei Terespolskiej. Zaniedbana po wojnie, teraz przeżywa drugą młodość.

Na Starej Pradze, w odróżnieniu od pozostałej całej Warszawy, zachowało się wiele budynków z przełomu XIX i XX w. Oszczędziła je historia, ale bezlitośnie obeszły czas i brak opieki człowieka. Magię i urodę zabytkowych ulic, domów z czerwonej cegły, Bazaru Różyckiego dostrzeli artyści. Od kilku lat to dzielnica, w której lokują swoje mieszkania. Jedno z nich należy do Mirki McNeill Farmer – londyńskiej projektantki wnętrz. Apartament znajduje się w kamienicy z 1900 r. Właścicielka z pasją połączyła w jego wnętrzach zabytkową strukturę budynku z przedmiotami pochodzącymi z różnych epok i kultur.

Moc zabytku
W salonowo-kuchennej przestrzeni zachwyca wysokość pomieszczenia, zwieńczonego przy suficie sztukaterią, oraz ujęte w zabytkową, niepowtarzalną stolarkę ogromne okno i wyjście na balkon. Nie ma wątpliwości – mieszkanie należało kiedyś do dobrze sytuowanej rodziny. Obecna lokatorka pozostawiła też stare, dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne. Przeszłość starego domu, starannie odrestaurowana i odmłodzona, otrzymała jednak współczesne oblicze. Projektantka na nowo zinterpretowała funkcje kuchni i salonu. Teraz jest to jedna przestrzeń: bez granic (nawet umownych) i dzielenia ról. W pierwszej chwili kuchni można w ogóle nie zauważyć! Jej sosnowa zabudowa, ograniczona tylko do dolnej, jest wystylizowana na dawne komody. Nad szafkami zawieszono dwa duże lustra w prostych ramach z bielonego drewna i industrialne kinkiety. Miks stylów uzupełniają wysoka bateria ze sprężynową wylewką, piekarnik i płyta grzejna z IKEA oraz blat z łupku i kilka rattanowych koszy. Lodówka – w stylu lat 50. ubiegłego stulecia – została wybrana z katalogu firmy Smeg.

Dalekowschodni kontrapunkt

Kuchnię trzeba podziwiać w kontekście wyposażenia całego pomieszczenia. Obok siebie międzyepokową konwersację prowadzą ikony światowego designu sztuki współczesnej, jak fotel „Bubble Chair” z 1968 r. (Adelta; proj.: Aaero Arnio) czy lampa „Arco” z 1962 r. (Flos; proj.: Achille i Pier Giacomo Castiglioni), z XIX-wiecznym włoskim żyrandolem z kryształów czy polską otomaną z czasów Powstania Listopadowego. Dalekowschodnim kontrapunktem, wpisującym się w melodię fusion, jest tekowy stolik z Indii oraz chińska biżuteria oprawiona w rzeźbione ramy obrazów. Dla pani domu otwarta przestrzeń to komfort wprowadzania zmian. Wystarczy wymienić dodatki, by wystrój nabrał nowego charakteru. (MP)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także