×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Remont w kuchni. Od czego zacząć, o czym musisz wiedzieć? 10 świetnych pomysłów!

Remont w kuchni. Od czego zacząć, o czym musisz wiedzieć? 10 świetnych pomysłów!

Autor: Justyna Łotowska
19 maj 2021 11:59

Remont kuchni to duże przedsięwzięcie! Często nie tylko zmieniamy kolorystykę, ale także wymieniamy na nowe meble kuchenne, sprzęty AGD, podłogi i materiał na ściany. O czym pamiętać szykując się do odświeżenia kuchni? Ile kosztuje remont kuchni? Podpowiadamy!

Kuchenna przestrzeń - poza tym, że ma być piękna - musi być przede wszystkim funkcjonalna. Odnowienie kuchni należy więc dokładnie przemyśleć, odpowiadając sobie na kilka pytań. Czy dotychczasowy układ tego pomieszczenia zdał egzamin? Czy potrzebuję więcej, czy mniej blatu roboczego? Czy sprzęty kuchenne, które posiadam, spełniają moje oczekiwania? Czy w nowej kuchni potrzebuję miejsca do siedzenia? Gdy już odpowiemy sobie na te pytania, warto poznać możliwości, które pozwolą nam stworzyć nową, idealną przestrzeń kuchenną.

Remont kuchni. Po pierwsze - dobry projekt 

Choć wiele zależy od posiadanego metrażu oraz tego, czy mamy kuchnię otwartą lub zamkniętą, istnieją ogólne zasady, według których warto planować remont kuchni. Odnoszą się one w głównej mierze do ergonomii pracy i wygody korzystania z pomieszczenia. Kuchnia w wielu domach jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, a wszelkie modernizacje mają zagwarantować nam spokój remontowy na wiele lat.

Istnieje coś takiego, jak złota zasada projektowania kuchni, która opiera się na trójkącie roboczym. Określa on odległości oraz usytuowanie sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak, które ułatwiają codzienne korzystanie z pomieszczenia i ograniczają niepotrzebne ruchy.

- Częstym błędem w planowaniu przestrzeni kuchennej jest niewłaściwe usytuowanie tych sprzętów, przez co zmuszeni jesteśmy na przykład do ciągłego otwierania i zamykania skrzydła lodówki tylko po to, by odstawić produkty. Takie – mogłoby się wydawać – niewielkie niedociągnięcia potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne gotowanie. Dlatego warto pamiętać, że to nasza kuchnia jest dla nas, a nie my dla niej – mówi Kamila Prałat z firmy Solgaz.

Jakie inne zasady pomogą nam w zaprojektowaniu kuchni?

- Warto pamiętać, by kuchenka lub płyta kuchenna znajdowały się przy instalacji wentylacyjnej, przy której powinien pojawić się okap.

- Lodówka nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, czyli przy oknie, grzejniku lub wspomnianej kuchence.

- Jeśli decydujemy się na montaż zmywarki, warto zlokalizować ją w pobliżu zlewu.

Te ogólne zasady pozwolą nam rozstawić potrzebne sprzęty, by w dalszym kroku funkcjonalnie zaplanować przestrzenie meblowe oraz blaty.

Remont kuchni - przechowywanie i oświetlenie

Planując remont kuchni, warto zastanowić się nad tym, ile miejsca do przygotowania posiłków, jak i przechowywania niezbędnych sprzętów, akcesoriów oraz zastawy potrzebujemy.

- Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto zdecydować się na zabudowę meblową sięgającą sufitu, by maksymalnie wykorzystać wszystkie szafki i półki. Ciekawym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są także szafki narożne z dodatkowym wyposażeniem, np. wysuwaną lub obrotową półką, która będzie stanowiła idealnie miejsce do przechowywania wysokich garnków, patelni czy małego AGD – dodaje ekspertka Solgaz.

Bardzo ważnym etapem projektowania kuchni jest rozmieszczenie oświetlenia oraz gniazdek. W zależności od rodzaju kuchni – otwartej lub zamkniętej – główne źródło światła powinno znajdować się na środku pomieszczenia lub nad wyspą kuchenną. Ważne jest także zamontowanie dodatkowych lampek lub listwy LED pod szafkami wiszącymi. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż dodatkowych światełek w szafkach, które zapalają się podczas otwierania drzwiczek i z pewnością ułatwią nam poszukiwanie lub chowanie niezbędnych rzeczy.

- W przypadku gniazdek elektrycznych należy pamiętać, by zaplanować je przy sprzętach AGD oraz w pobliżu blatu roboczego tak, by korzystanie z miksera lub tostera nie wymagało od nas specjalnego przestawiania dekoracji lub akcesoriów oraz nie wymuszało niewygodnej pozycji przy ich obsłudze – dodaje Kamila Prałat.

Remont kuchni - wymieniamy kuchenkę i inne AGD

Remont kuchni to idealny moment na wymianę starych sprzętów AGD. Posiadacze wolnostojących kuchenek mogą na nowo zaplanować przestrzeń, która do tej pory uzależniona była od umiejscowienia dużego sprzętu i zdecydować się na płytę kuchenną oraz osobny piekarnik. Kupując osobno te dwa sprzęty, warto zdecydować się na zakup u jednego producenta. Dzięki temu mamy gwarancję stworzenia harmonijnej aranżacji kuchni. Kwestią indywidualnego projektu pozostaje montaż płyty kuchennej oraz piekarnika w słupku lub w dwóch osobnych miejscach.

Wybór sprzętów AGD jest bardzo ważny. Składa się na to wygoda użytkowania, wysokość generowanych rachunków oraz konserwacja.

Z uwagi na swoją funkcjonalność, jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia jest kuchenka. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które posiadają szereg zalet, jak i wad. Tradycyjne kuchenki gazowe to gwarancja niskich kosztów eksploatacji, jak również duże ryzyko pożaru oraz zdecydowanie większa ilość brudu i tłuszczu na garnkach i meblach. Modne płyty elektryczne oraz indukcyjne gwarantują estetyczny design, jednak generują dodatkowe koszty – zarówno przy zużyciu energii elektrycznej, jak i w przypadku zakupu dedykowanych garnków i patelni.

- Wyborem łączącym wyłącznie zalety tych trzech rozwiązań są płyty gazowe bez płomieni. Tego rodzaju kuchenki działają na każdy rodzaj gazu, jednak zużywają go o połowę mniej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Charakteryzuje je też gładka, ceramiczna tafla bez wystających rusztów, która jest prosta w utrzymaniu czystości, jak i zapewnia estetyczny efekt wizualny. Płyty z ukryty pod szkłem gazem oferują nam tanie paliwo zasilające oraz funkcjonalność płyt indukcyjnych, dzięki ciekawemu wyposażeniu. Zaliczamy do niego m.in. możliwość ręcznego ustawienia temperatury, kontrolę rodzicielską czy możliwość wstrzymania pracy sprzętu oraz ponownego uruchomienia na wcześniej ustalonych parametrach – dodaje Kamila Prałat.

Ile kosztuje remont kuchni?

Koszt remontu kuchni zależy od bardzo wielu różnych czynników. Jakiej wielkości jest Twoja kuchnia? Jaki standard wyposażenia Cię interesuje? Jak dużo zmian wprowadzasz? W jakiej cześci kraju mieszkasz, bo ceny usług remontowych są mocno zróżnicowane regionalnie. Poniżej podajemy przybliżone wyceny usług remontowych, ale pamiętaj, że ostateczna kwota może być naprawdę bardzo różna! 

- skucie starych płytek 25-33 zł/m2, ułożenie nowych płytek ok. 50-100 zł/m2

- wygładzenie ścian 28-37 zł/m2, pomalowanie ścian 12-16 zł/m2

- instalacja elektryczna ok. 55-110 zł/punkt

- instalacja wodno- kanalizacyjna ok. 500-600 zł/punkt

Do tych kwot doliczyć też musisz ceny materiałów i nowego sprzętu!

Jaka cena mebli kuchennych i wyposażenia kuchni?

Najtańsze meble kuchenne w sieciówkach można znaleźć już za 1000 zł, musisz jednak pamiętać, że są to produkty niskiej jakości, które po kilku latach na pewno trzeba wymienić. W tanich sieciówkach tradycyjny zestaw mebli kuchennych to wydatek od 3 tys. zł. W sklepach typu IKEA ceny zaczynają się od 6 tys. zł, ale często to 10 tys. zł i więcej. Z kolei koszt mebli wykonywanych na zamówienie to kwota od ok. 1200 zł za mb, ale często nawet 2500 zł/mb. 

Dobrej jakości zlewozmywak to koszt kilkuset zł, podobnie jak bateria umywalkowa - tu najczęstsze ceny to także kilkaset zł, choć czasem nawet i 2000 zł - wszystko zależy od marki, klasy i innowacyjności baterii. 

Jesli zakładasz wymianę sprzetu AGD, liczyć się musisz także  z tym zakupem. Cały sprzęt AGD dobrej jakości wyniesie cię co najmniej kilka tysięcy zł, a prawdopodobnie ok. 10 tys. zł lub bawet więcej. 

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także