PARTNER PORTALU
Równowaga rzeczy

Równowaga rzeczy

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 kwi 2009 13:23

Kuchnia w tym mieszkaniu jest jednocześnie w centrum i na marginesie przestrzeni. Także od strony stylistycznej mamy tu idealną równowagę klasycznych i nowoczesnych elementów.

Projektantka otrzymała zadanie, by na ok. 80 m2 powierzchni wyczarować przytulne i funkcjonalne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny, dodając przy tym jeszcze jeden pokój. Należało wygospodarować miejsce na dwa pokoje dziecinne, małżeńską sypialnię, łazienkę, salon z aneksem kuchennym.

Przestrzenie rodzinnego i intymnego relaksu były dla inwestorów priorytetowe – dużo czasu spędzają w pracy, marzyli więc o domu, w którego zaciszu można po prostu odpocząć.

Jest, a jakby jej nie było

Żadne z nich nie jest pasjonatem gotowania, kuchnia została więc potraktowana przede wszystkim jako miejsce, gdzie zgromadzono podstawowe, niezbędne sprzęty. Udało się je rozmieścić i zaaranżować w taki sposób, jakby kuchni… wcale nie było, mimo że jest usytuowana niemal w centrum mieszkania.

Cała kuchenna strefa robocza, ze zlewozmywakiem z płytą grzejną, „zagnieździła się” w centrum mieszkania i została oddzielona od łazienek łukową ścianką. Fragment jednej z nich, sąsiadującej z salonem, został obniżony – powstał w ten sposób murek zwieńczony drewnianym blatem, który służy za bar.

Korzyści z takiego rozwiązania czerpie również osoba zajmująca się gotowaniem, mając wprost znad garnków widok na telewizor.

W dobrym stylu

Większość szaf i szafek oraz piekarnik i wielka lodówka side by side skupione zostały w wysokiej zabudowie przy ścianie przypisanej raczej strefie korytarza niż kuchni. Tędy można przejść ze wszystkich pokoi do kuchnio-jadalni i dalej salonu. Tuż za tą ogromną meblościanką zostały ukryte drzwi do pokoi dzieci.

Eleganckie, stalowe fronty urządzeń AGD, otoczone frontami z drewna dębowego, świetnie się wpisują w styl mieszkania, niemal zatracając swój kuchenny charakter. Meble wykonane zostały zgodnie z autorskim projektem pani Aleksandry przez sprawdzonego producenta G&M Meble.

Nowocześnie i ciepło

Pomysł na aranżację kuchni przycupniętej przy ściance w salonie, to przejaw nowoczesnego myślenia o projektowaniu wnętrz. Do elementów nowoczesnych zaliczyć też można sprzęty AGD w wersji „metalik”, z wyciągiem w kształcie walca na czele.

Jest tu też jednak sporo symptomów ciepłej, przyjaznej klasyki: naturalne materiały w jasnych kolorach (skóra, gres, granit, piaskowiec, drewno), delikatne sztukateryjne wykończenie ścian. Nie chodziło bowiem o ścisłe trzymanie się konwencji, tylko o stworzenie komfortowych, funkcjonalnych i nietuzinkowych wnętrz.

Nareszcie w domu

Na wszystko udało się projektantce przewidzieć miejsce – jest barek, przy którym można zjeść śniadanie, większy stół jadalniany i stolik do kawy. Są wygodne fotele, sofa, która kusi, żeby się na niej zagłębić, i miękka firana w oknie, przyjemnie tłumiąca blask słonecznego światła. Wszystko po to, by po powrocie z hałaśliwej rzeczywistości móc powiedzieć: nareszcie w domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także