PARTNER PORTALU
Sklepik korzenny

Sklepik korzenny

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 maj 2009 12:18

Nowoczesność miesza się tutaj z kolonialnymi odniesieniami, a prostota z zaskakującymi rozwiązaniami. Aranżacja domu jest jak dobrze skomponowane danie, w którym różne smaki zostały idealnie wyważone.

Układ pomieszczeń na dolnej kondygnacji domu narzucał się sam – przestronny salon, jadalnia, a na peryferiach niewielka, ale wygodna kuchnia i jeszcze koniecznie miejsce na duże akwarium. Kuchnia miała być otwarta, ale dyskretna; potrzebne więc były, przynajmniej wizualne, granice. A kolory? Naturalne, ale wyraźne, stonowane, ale niemonotonne. Prace zaczęły się od budowy kilku elementów, które potrzebne były do stworzenia pożądanego efektu. Na styku holu i salonu wyrosła niewielka, skośnie ustawiona ściana wyznaczająca sposób percepcji przestrzeni – wchodzących do domu kieruje ku salonowi i jednocześnie przysłania, znajdujące się obok, wejście do kuchni. Dla spójności aranżacji, podobnie jak obudowa kominka w salonie, została w całości obłożona polerowanymi płytami gresowymi. Poszukiwanie miejsca na akwarium zaowocowało powstaniem malowniczej półścianki, dzięki której wodny świat zachwyca z obu stron. Jednocześnie nietypowa ścianka wizualnie zamyka wnętrze kuchni.

Salon i reszta dziennej strefy domu utrzymana jest w duchu nowoczesności, z odważnymi industrialnymi akcentami, jak płyty imitujące surowy beton na jednej ze ścian w salonie. Mimo to sprawia ciepłe i przyjazne wrażenie – to niewątpliwie zasługa dominujących tu brązów i delikatnych beży. Stojące tu meble w kolorze wenge przywołują skojarzenia ze stylem kolonialnym. Zabudowa kuchni natomiast łączy dwa kolory: dębu barwionego na wenge i dębu bielonego. Spina je piaskowy odcień kompozytowego blatu i półwyspu. Sama kuchnia to dwa równoległe rzędy zwartej zabudowy – we wnęce wysokie szafy ukrywają m.in. chłodziarko-zamrażarkę i piekarnik; po przeciwnej stronie – blat roboczy z podwieszanym zlewozmywakiem i kubiki niewielkich szafek wiszących. Strefę ściśle kuchenną zamyka półwysep, na którym zainstalowana została płyta grzejna oraz górujący nad nią okap ze szklaną czaszą. W stonowanej, klasycznej aranżacji kuchni, wzrok przyciąga wykończenie ściany nad półwyspem – cztery połączone tafle szkła zbrojonego wprowadzają ciekawy, industrialny akcent, a poza tym dobrze zabezpieczają ścianę przed zachlapaniem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także