PARTNER PORTALU
Spektakl emocji

Spektakl emocji

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 lut 2009 15:41

Trzeba uwierzyć na słowo, że tu była kiedyś tradycyjna kuchnia. I podziwiać odwagę właścicieli. Nie każdy potrafi tak zaufać projektantowi, by wyjść poza utarte od lat kanony i częściowo przenieść się z gotowaniem do spiżarni. Bo względy praktyczne to dziś zdecydowanie za mało. Kuchnia ma czarować, także reprezentacyjnością.

Rzadko można sobie pozwolić na luksus usunięcia z pola widzenia urządzeń, które kojarzą się z kuchenną prozą. Tutaj projektantce udało się nakłonić panią domu, by ogromną lodówkę side by side, piekarnik i mikrofalówkę przenieść do dużej, niewykorzystanej spiżarni przy kuchni. Obok AGD znalazły się w niej także pojemne szafy spiżarniane oraz regał na butelki wina. Powstała w ten sposób nowoczesna strefa przechowywania: przestronna i wygodna, w której odbywa się część prac kuchennych, w tym pieczenie ciast. Tutaj trzymane są zapasy oraz garnki, patelnie, blachy... Duża szafka na wino zaś oraz sufit w czekoladowym kolorze nadaje temu wnętrzu klimat dawnych spiżarni – nieco tajemniczych, dostatnich i zawsze pełnych smakołyków. Podział ról sprawił, że właściwa kuchnia stała się reprezentacyjną sceną kulinarną, w której zawsze, bez względu na to czy przygotowywane jest małe co nieco, czy obiad z udziałem gości, panuje nienaganny porządek. O to właśnie chodziło pani domu.

Nowy wystrój miał być efektowny lecz przyjazny domownikom na co dzień, gdyż w tym domu gotuje się bardzo często. Sceniczne skojarzenia zaś nasuwają się nie tylko ze względu na elegancką oprawę, ale również usytuowanie kuchni na podwyższeniu zaznaczonym dwoma stopniami. Centrum kuchni to wyspa, będąca jednocześnie stolikiem śniadaniowym i barem, przy którym można wypić kawę, lampkę wina albo potowarzyszyć krzątającej się pani domu. Spektakl gotowania ujęty został w wyraziste ramy ciemnego drewna wenge oraz palety beżów ścian, blatów i skórzanej tapicerki hokerów. W tym otoczeniu gotowanie ma wymiar przyjemności, wręcz wypoczynku. Na specjalne życzenie pani domu w kuchni i jadalni zostały zaprojektowane duże, przeszklone witryny na porcelanę i szkło. Tu znajdują się okazy kolekcjonowane przez nią od lat i pamiątki rodzinne, których nie godzi się trzymać w ukryciu. Ich emocjonalne ciepło sprawia, że nowoczesny wystrój ma rodzinny, przytulny wizerunek, a jednocześnie jest lekki i dystyngowany. Obecność witryn, tych samych materiałów i kolorystyki sprawia, że kuchnia, funkcjonująca jako osobne pomieszczenie, oraz reprezentacyjna jadalnia są elementami części wypoczynkowej domu. Oryginalnym zabiegiem architektonicznym jest kamienna ścieżka (z kolekcji „Palladiana Botticino” firmy Cottoveneto), prowadząca z jadalni do salonu, intuicyjnie zapowiadająca niespodzianki w dalszej części domu. (MP)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także