×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Spójna osobowość

Spójna osobowość

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
Dodano: 01 kwi 2008 00:00
Zaktualizowano: 27 gru 2013 08:31

Ta niezwykła aranżacja pewnie nigdy by nie powstała, gdyby nie wizyta pani domu w pewnym... salonie kosmetycznym. Jego wystrój tak zachwycił właścicielkę mieszkania, że urządzenie swojego nowego lokum postanowiła powierzyć nikomu innemu, tylko autorce podpatrzonych tam rozwiązań.

Apartament zajmujący bagatela 150 m2 powstał poprzez połączenie dwóch sąsiadujących mieszkań. Niespodziewanie dla samych inwestorów, linii podziału między nimi nie dało się całkowicie zatrzeć – swoje zrobiła delikatna różnica poziomów, no i obecność komina. Projektantce pozostało z pozornej wady uczynić niepodważalny atut i tę naturalną granicę ciekawie wkomponować w przestrzeń. Słup kominowy stał się punktem rozpoczynającym umowną granicę podziału między kuchnią a salonem. Okazał się również przydatny z całkiem prozaicznego powodu – stworzył miejsce na zainstalowanie w kuchni telewizora. Pani domu jest zadowolona, bo często gotuje korzystając z telewizyjnych przepisów. Połyskujące płyty, ale tym razem w czarnym kolorze, posłużyły za obramowanie urządzeń AGD wprawionych w wysoką zabudowę. Tłem dla tych przyciągających wzrok płaszczyzn jest fornir hebanowy, którym wykończona jest większość szafek. Umieszczoną we wnęce wysoką zabudowę wieńczy podświetlony szklany pas, dzięki któremu mebel wydaje się optycznie lżejszy. Światło to ważny „element konstrukcyjny” tej aranżacji, tym ważniejszy, że w strefie kuchennej dostęp do światła naturalnego jest ograniczony.

Oprócz rozbudowanego oświetlenia sufitowego, mroki rozprasza nowoczesna i dekoracyjna szklana lampa nad stołem. W aranżacji całej dziennej strefy mieszkania niezwykle ważna jest spójność kompozycji. Służy jej m.in. powtarzalność wybranych elementów: ściana z pomalowanej na biało cegły czy namalowane na szarym tle schematyczne konary drzew przewijające się przez kuchnię, hol i salon. Wszystkie zakątki łączy też dynamiczna kompozycja sufitowa z zainstalowanymi we wnękach halogenami. Ale aranżację jednoczy przede wszystkim kolorystyka: szarości, głęboka czerwień, brązy. Wszystkie one spotykają się w zabudowie kuchennej tworząc jedyną w swoim rodzaju mieszankę. Centrum kuchennego życia skupia się na wyspie. Dzięki swoim słusznym rozmiarom, jest jednocześnie miejscem gotowania, zmywania oraz przygotowywania wszelkich kulinarnych produktów. Przykryta granitowym blatem wyspa od strony kuchni wyposażona jest w praktyczne szafki, z drugiej – widocznej również z salonu – częściowo przesłonięta jest prostokątnymi płytami z lakierowanego na wysoki połysk czerwonego MDF-u. Swoistym przedłużeniem wyspy jest stół z barwionego na wenge dębu, który jednocześnie wyznacza odrębnie potraktowaną przestrzeń jadalni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także