PARTNER PORTALU
Styl eklektyczny

Styl eklektyczny

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Wystrój apartamentu jest eklektyczną kompozycją łączącą nowoczesność z odniesieniami do stylów kolonialnego, etnicznego, retro. Ta różnorodność, widoczna już od wejścia, z całą mocą ujawnia się w otwartej przestrzeni salonu, kuchni i jadalni.

Dwupoziomowy apartament zajmuje ostatnią kondygnację nowego, wielorodzinnego budynku, przykrytą mansardowym dachem. To ogromna przestrzeń z zawieszoną nad jej znaczną częścią antresolą. Pierwszy poziom obejmuje strefę reprezentacyjną z kuchnią, jadalnią i salonem oraz prywatną – sypialnię, gabinet i łazienkę. Granicę między nimi wyznacza wolno stojące pomieszczenie toalety gościnnej. Wokół niego wiją się też efektowne schody na antresolę. Reprezentacyjna strefa apartamentu to jedna przestrzeń z tylko umownie zarysowanymi granicami. Od wejścia, po lewej stronie, widoczna jest kuchnia. Zdominował ją odcień złamanej bieli – takie są duże płytki gresu na podłodze oraz meble. Kontrastują z nim ciemnobrązowe, corianowe blaty robocze i stalowo-szklane fronty urządzeń AGD. Zwarta zabudowa na planie podkowy wyznacza stosunkowo długie i wąskie wnętrze kuchni. Rozpoczynają ją sięgające sufitu wysokie szafy, za nimi – aż do prostopadłej ściany – szafki wiszące oraz stojące, które następnie ciągną się pod połaciowymi oknami, po czym „skręcają” i tworzą półwysep. W jego obrys, od strony jadalni, wbudowana została wysoka szafka barowa. To jedyny kuchenny mebel z różnorodnymi frontami – obok pełnych znajdują się szklane z wydatnymi szprosami oraz otwarte półki na butelki wina. Jej rozmiary zostały tak dopasowane, aby zasłaniała blaty robocze i tym samym kuchnia zawsze wygląda czysto i elegancko.

Te cechy podkreśla także aranżacja podwieszanego sufitu. W jego rozrzeźbionym obrysie zamontowane zostały halogeny, w środku ozdobionym sztukateriami – wykonane na zamówienie według projektu arch. Rolanda Stańczyka – żyrandole z kryształowych paciorków. Kuchnia otwiera się na jadalnię i dalej salon. Uwagę przyciągają tu wewnętrzne ściany o wysokości dwóch kondygnacji i nawisy sufitu, z którego zwieszają się na długich linkach żyrandole. W przeciwieństwie do kuchni, urządzone są w odcieniach brązów przewijających się także na ułożonych na podłodze deskach z egzotycznego drewna merbau. Nowoczesny jadalniany stół i krzesła tapicerowane skórą, rozłożyste kanapy, kino domowe, etniczne meble i kolekcja egzotycznych masek – eklektyzm form i stylów zaowocował niezwykłym wyglądem apartamentu. Jest jednocześnie elegancki, dostojny i domowo przytulny. A zaletą nie do przecenienia – co podkreśla projektujący go architekt – jest możliwość ciągłego wzbogacania go różnorodnymi elementami. Wszystko i zawsze będzie układało się w harmonijną całość.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także