
Szara kuchnia na 20 sposobów. Piękne zdjęcia, dużo inspiracji!
Odcienie szarości to najmodniejszy teraz pomysł na urządzenie kuchni. Szary kolor ma mnóstwo tonów. Które z nich będą najlepsze w kuchni? Z czym zestawiać szary kolor? Podpowiadamy i pokazujemy aż 20 pięknych i modnych szarych kuchni.

- Szara kuchnia - dlaczego tak modna?
- Z czym zestawiać szary kolor w kuchni?
- Szara kuchnia - jakie dodatki wybrać? Z czym łączyć?
- Czytaj także: Kuchnia w bloku: 10 modnych kolorów. Zobacz piękne zdjęcia kuchni!
Szary jest kolorem szczególnie często wybieranym teraz do aranżacji wnętrz. Kuchnia jest tu wyjątkiem - odcienie szarości wybieramy na kolor frontów kuchennych, na ściany, płytki podłogowe i nad blat czy dekoracje.
Podobają ci się takie pomysły? W galerii znajdziesz aż 20 aranżacji szarej kuchni.
Szara kuchnia - dlaczego tak modna?
Skąd taka popularność szarego koloru w kuchni, salonie, łazience czy sypialni? Szary zastąpił biały, który się wielu z nas już po prostu znudził. Dlatego białe kuchnie z drewnem zostały wyparte przez jasnoszare kuchnie z drewnianym blatem, płytkami między szafkami i dodatkami.
Poza tym szary kolor jest barwą neutralną. Oznacza to, że podobnie jak czarny i biały pochodzi spoza koła barw i będzie dobrze wyglądał z każdym innym kolorem - zielenią, niebieskim, granatem, różem, czerwienią, pomarańczem czy brązem.
Szary to kolor pastelowy (rozbielona czerń). Świetnie wygląda więc w połączeniu z innymi pastelami, takimi jak pudrowym czy indyjski róż, miętowy, turkusowy, brzoskwiniowy, beżowy czy fiołkowy.
Co jest największą zaletą szarej kuchni? Uniwersalność i ponadczasowość. Szara kuchnia może być nowoczesna, loftowa czy minimalistyczna (np. z betonem architektonicznym lub betonowymi płytkami), skandynawska, vintage, a także glamour, Hamptons, rustykalna czy klasyczna. W każdym wydaniu prezentuje się pięknie!
Z czym zestawiać szary kolor w kuchni?
Jeśli w Twojej kuchni będzie za dużo szarości, stanie się smutna i ciemna. Jak sobie z tym poradzić?Używaj raczej ciepłych odcieni szarości – te zimne są nieco zbyt sterylne i nie każdy będzie czuł się dobrze we wnętrzach urządzonych w taki sposób. Korzystaj raczej z jaśniejszych odcieni – dobry pomysł to kolory mysie, popielate lub tzw. greige, czyli ciepłe połączenie beżu i szarego. Kolor grafitowy powinien się pojawić tylko w dodatkach lub w dużej kuchni.
Szara kuchnia - jakie dodatki wybrać? Z czym łączyć?
- jasne drewno, np. dębowe czy jesionowe - na blatach, w dodatkach, jako płytki podłogowe czy ścienne;
- biały kolor, który rozjaśni szarość i odświeży wnętrze;
- czarny kolor, jeśli zależy Ci na kuchni w stylu loftowym,
- ciemna zieleń, np. butelkowa lub szmaragdowa;
- jasnobiebieski lub turkusowy kolor,
- pastelowy, pudrowy, indyjski róż,
- botaniczne, roślinne, egzotyczne wzory
- metaliczne odcienie jak złoto, mosiądz czy miedź.