Urządzamy aneks kuchenny. Dużo zdjęć, praktyczne porady

Urządzamy aneks kuchenny. Dużo zdjęć, praktyczne porady

Autor: Urszula Tatur
10 kwi 2020 13:55

Od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w małych mieszkaniach w bloku. Aneks kuchenny, bo o nim mowa, to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nie tylko na niedużych przestrzeniach. Podpowiadamy, jak go urządzić.

Salon z aneksem kuchennym to bardzo popularne rozwiązanie nie tylko w małych mieszkaniach, gdzie oszczędza się miejsce, ale też w większych. Urządzając go z pomysłem, można wydobyć z wiele walorów estetycznych obu pomieszczeń. Aneks kuchenny w pokoju dziennym nie wymaga bowiem ograniczonych powierzchniowo i ekstremalnych rozwiązań. Natomiast konieczne są odpowiednie zabiegi projektowe, by obie strefy jak najmniej ze sobą kolidowały funkcjonalnie, a wręcz uzupełniały się.

CZYTAJ TAKŻE: Kuchnia w stylu skandynawskim. Dużo pięknych zdjęć

Projektując salon z aneksem powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Proste sposoby, które czasami zdarza się nam lekceważyć, potrafią dodać pomieszczeniu uroku i wydobyć z niego jak najwięcej estetyki. Należy uważać, żeby obszar roboczy w kuchni nie był zbyt widoczny z poziomu stołu. Mogłoby to być kłopotliwe w przypadku, kiedy nie panuje tam perfekcyjna czystość. Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych dwóch obszarów na przykład barkiem czy wyspą. W takim wypadku spełnia on rolę nie tylko dekoracyjną, ale też użytkową. Należy pamiętać, że konsekwencją otwartej kuchni jest konieczność wysokiej jakości wykończenia. Najlepiej wybrać materiały takie jak drewno czy kamień, które gwarantują trwałość i estetykę.

Także dobór kolorów w części salonowej powinien być dopasowany do kuchni. Obecnie w modzie są kolory pastelowe i wszelkie odcienie szarości. Takie barwy są nie tylko miłe dla oka, ale też dobrze wpływają na nasze samopoczucie. To właśnie przy nich lepiej się relaksujemy i odprężamy. Dobrze jest też wybrać estetyczne dodatki. Na topie są teraz motywy roślinne. W mijającym roku dominowały liście, w bieżącym prym mają wieść kwiaty.

PODSTAWOWE ZASADY URZĄDZANIA ANEKSU KUCHENNEGO:

- wentylacja, ważne by była osobna dla pomieszczenia i dodatkowa do podłączenia wyciągu kuchennego. Jeśli nie ma dodatkowego kanału wentylacyjnego należy zastosować pochłaniacz.
wybór szczególnie cichych urządzeń kuchennych w tym lodówki, zmywarki i pochłaniacza lub okapu kuchennego nie będzie zakłócał wypoczynku w salonie;

- strefowane oświetlenie umożliwi niezależne użytkowanie wszystkich funkcji pomieszczenia, w tym roboczej części kuchennej z dyskretnym oświetleniem podszafkowym, części jadalnianej z osobnym oświetleniem stołu oraz części wypoczynkowej salonu z wielopunktowym systemem oświetlenia funkcyjnego;

- spójna kolorystyka i materiały wykończeniowe mebli kuchennych oraz salonu zdefiniują styl i dadzą poczucie harmonii w całym wnętrzu;

- wysoka zabudowa w części aneksu umożliwi lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej i zabudowę sprzętów kuchennych oraz będzie dobrym tłem dla stołu.
częściowo przesłonięte poprzez wyspę lub dekoracyjną ażurową ściankę blaty robocze pozwolą ukryć chwilowy nieład.;

- harmonijne przenikanie się funkcji kuchni z salonem osiągniemy poprzez wprowadzenie do kuchennych szafek otwartych półek na dekoracje i książki, wykonanie blatów kuchennych z niestandardowych materiałów typu spieki, cienkie kwarcyty lub konglomeraty, ukrycie części zabudowy kuchennej w wysokich meblowych regałach, kolorystykę i wybór materiałów wykończeniowych na frontach meblowych spójnych w całym pomieszczeniu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także