PARTNER PORTALU
Wanilia obok hebanu

Wanilia obok hebanu

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
03 lut 2009 11:05

Nawet jeśli metraż domu jest duży, układ kominów wentylacyjnych może stanowić ograniczenie dla aranżacji kuchennej przestrzeni. Wystarczy jednak kilka architektonicznych trików, by niewielka, nieustawna kuchnia stała się przestronna i funkcjonalna.

 Z taką sytuacją mamy do czynienia w prezentowanym trzy poziomowym apartamencie. Parter zajmują kuchnia z aneksem jadalnianym i salon, piętro – trzy sypialnie, dwie łazienki oraz biblioteka z miejscem do pracy, na poddaszu znajduje się rozległa strefa relaksu, z m.in. dużą ilością zieleni, telewizorem. A jednak zaprojektowanie kuchni, która pomieściłaby urządzenia AGD o wymiarach adekwatnych do potrzeb czteroosobowej rodziny, nastręczało trudności. Wyzwanie było tym trudniejsze, że właścicieli cechuje wyjątkowe zamiłowanie do porządku, stąd ich życzenie, by wszystkie kuchenne atrybuty zostały ukryte za frontami szafek.

Tymczasem przestrzeń przeznaczona na kuchnię to niewielki prostokąt, w którym powierzchnię ścian zmniejsza obecność okna. Wobec tych ograniczeń oczywistym było zintegrowanie kuchni z pozostałymi pomieszczeniami. Właściwie ma ona przechodni charakter, stanowiąc przestrzenną „wypustkę” na linii hol-salon-aneks jadalniany. Całą tę wnękę wypełniły szafki ustawione na planie zbliżonym do litery „U”, z górną zabudową tylko na jednej ścianie.

W wysokim słupku zainstalowany został piekarnik i mikrofalówka wybrane z oferty firmy Siemens. Poza zasadniczą linią, wkraczając już w strefę jadalni, znalazła się duża lodówka side by side, również Siemensa. Kuchenną zabudowę zdominowały dwa zestawione na zasadzie przeciwieństwa materiały: hebanowy fornir i waniliowy MDF. Pojawienie się hebanu nie jest dziełem przypadku – przewija się on w całym mieszkaniu w postaci stołów, drzwi, mebli w salonie czy charakterystycznych detali. W kuchni widać jeszcze fronty szafek z satynowanego szkła, jasny blat roboczy z konglomeratu i eleganckie płytki w odcieniu écru. Całość jest niezwykle stonowana, a widoku szlachetnych materiałów uformowanych w płaszczyzny o regularnych kształtach nie zakłócają nawet uchwyty szafek.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także