PARTNER PORTALU
Włoski design: to mieszkanie go kocha!

Włoski design: to mieszkanie go kocha!

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 paź 2009 12:44

Armani, Ferré, Gucci, Prada, Versace – nie trzeba być znawcą mody, by kojarzyć te nazwiska. Mniej osób wie, że Włosi to także mistrzowie w projektowaniu wyposażenia mieszkań.

Doskonały przykład maestrii włoskiego designu stanowi mieszkanie usytuowane na osiedlu „Eko-Park” w Warszawie. Zaprojektowane przez Stefana Kuryłowicza, osiedle zostało pomyślane jako oaza luksusu i dobrego smaku, nowoczesne, nawiązujące stylem do oblicza przedwojennej Warszawy. Niskie budynki mają okładziny z drewna i kamienia, dachy i tarasy porasta zieleń. Wnętrze mieszkania również realizuje ideę połączenia nowoczesności ze szlachetnymi materiałami. Dominantą i swoistą myślą przewodnią aranżacji stało się naturalne drewno tekowe.

Widać je we wszystkich pomieszczeniach, zarówno w postaci mebli, jak i na podłodze. Tek, nasycony nutą odcienia bursztynu, to także podstawowy materiał, z którego wykonano kuchenną zabudowę. Blaty kuchenne z Corianu® zrealizowano w grafitowym kolorze podłogi z łupka granitowego. Właścicielowi zależało na tym, by w mieszkaniu (60 m) uzyskać jak najwięcej przestrzeni, zdecydował się więc na kuchnię otwartą, oddzieloną od salonu półwyspem z drugiej strony, z racji na ewentualne powiększenie jednoosobowej rodziny, wprowadzono drzwi przesuwne, dzięki którym część sypialniana może stanowić odrębne pomieszczenie również do pracy, lub być włączona do salonu.

Funkcjonalna kuchnia

Oprócz przestrzenności, projektantka położyła nacisk na jakość materiałów, aby uzyskać wnętrze reprezentacyjne. Idealną realizacją tych oczekiwań wydaje się kuchnia z oferty włoskiej firmy Arrital (model „Quadra”). Choć linia zabudowy jest stosunkowo krótka (2,4 m), kuchnia okazuje się niezwykle pojemna, ponieważ podciągnięto ją aż do sufitu. Przy niestandardowej wysokości mieszkania (2,90 m) daje to bardzo dużą powierzchnię użytkową wewnątrz mebli. Bogate wyposażenie kuchni udało się schować za eleganckimi, jednolitymi frontami – wiele z nich funkcjonuje jako cargo, z ukrytym koszem i jednocześnie wewnętrzną szufladą na sztućce.

Swoje tajemnice ma również wyspa – jest szersza (meble o głębokości 75 cm) i wyższa o kilkanaście centymetrów niż blat przy ścianie. Nie stoi ona na typowym cokole, lecz na znacznie wyższych (27 cm) szufladach. Cofnięte w stosunku do frontów, pełnią one jednocześnie funkcję cokołu. Od strony salonu wyspa jest wykończona jednolitą płaszczyzną drewna tekowego, co nadaje całości szyku.

Wysokość mieszkania sprawia, że jej zwiększone gabaryty nie sprawiają wrażenia ciężkości. Przyglądając się tej kuchni można stwierdzić, że niezwykłość włoskiego designu polega na umiejętności łączenia luksusu z walorami estetycznymi i pragmatycznymi. Okazuje się, że prostota i wyrafinowanie mogą iść ze sobą w parze. To samo można powiedzieć o innych elementach wystroju mieszkania, za których kształt odpowiadają włoscy projektanci, m.in. Philippe Starck (lekkie, przezroczyste krzesła) czy Patricia Urquiola (stolik do kawy).

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także