PARTNER PORTALU
Żółta kuchnia? Nie bój się odważnych pomysłów

Żółta kuchnia? Nie bój się odważnych pomysłów

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2009 13:19

Co mają ze sobą wspólnego cegły, żółty MDF, kamień, szkło, skóra i metal? Pewnie niewiele, a jednak wszystkie te materiały spotkały się ze sobą kuchni, której znakiem szczególnym jest eklektyzm.

Widok tej kuchni przywodzi na myśl mężczyznę ubranego w elegancki garnitur od Armaniego i jedwabną koszulę, spod której połyskuje zegarek Tissota, a na nogach… bardzo eleganckie, robione gdzieś w Paryżu na zamówienie, „japonki” z żółtej skóry. Teoretycznie nie mają w tym zestawie racji bytu, a jednak patrząc na swobodę i pewność siebie ich posiadacza dochodzimy do wniosku, że nie ma nic właściwszego, niż noszenie takiego obuwia do garnituru.

Pod tylko jednym warunkiem: ten, kto je włożył, musi mieć wielką, prawdziwą klasę. Taka jest ta kuchnia. Właścicielom domu zależało, by była nietuzinkowa i ekstrawagancka, a jednocześnie bogato i nowocześnie wyposażona. Są więc tu kawiarka, urządzenie do gotowania na parze, piekarnik z funkcją mikrofalówki (pochodzą z oferty firmy Miele) i wielka, „amerykańska” lodówka z kostkarką do lodu i barkiem firmy Siemens.

Owalny stół przełamuje prostokątne formy

Wszystko po to, by można było realizować kulinarne eksperymenty i spełniać nawet najbardziej wysublimowane zachcianki. Jednak to nie urządzenia AGD – choć są imponujące – skupiają uwagę, lecz aranżacja tego otwartego na hol i salon wnętrza. Kuchenną przestrzeń otwiera – jednocześnie „wykańczając” optycznie perspektywę holu – okrągły, przytulony do ściany stół.

Jego owalny kształt ułatwia komunikację (nikomu nie grozi zderzenie z kantami w przejściu), ale też przełamuje jednostajność prostokątnych form, które zdominowały kuchnię. To ważne, gdyż „jednorodność” to w tej aranżacji słowo zakazane.

Nowoczesny okap i ściana z cegieł

Pozornie nic tu do siebie nie pasuje. Supernowoczesny okap zawisł przy ścianie pokrytej cegłami, obok widać (a właściwie prawie nie widać) ażurową, szklaną półkę z małymi światełkami na wysięgnikach, niżej zielonkawy odcień kamiennego blatu, a jeszcze niżej – kanarkowo żółty MDF na frontach szafek.

Całość jednak prezentuje się niezwykle efektownie, stanowiąc przykład postmodernistycznego myślenia o estetyce: nie ma już oryginalnych, niepowtarzalnych rozwiązań, tylko cytaty ze stylów i innych dzieł, nie ma powszechnie obowiązujących reguł, tylko zabawa z konwencją.

Zamiast płytek nad blatek

Dzięki tej dowolności możliwa jest indywidualna ekspresja – także w tym przypadku kuchnia wiele mówi o jej nieco ekscentrycznych właścicielach. Z zamiłowania do niestandardowych rozwiązań wynika chęć uniknięcia jakichkolwiek płytek na ścianach – zamiast nich pojawia się cegła i kamień. Kanarkowa żółć szafek rozświetla stonowane kolory i ujmuje powagi nobliwym materiałom. Stylistyczna ekstrawagancja nie powinna się przecież obyć bez odrobiny humoru…

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także