PARTNER PORTALU
Bateria do kuchni: sprawdź jak ją wybrać

Bateria do kuchni: sprawdź jak ją wybrać

Autor: Katarzyna Masłowska
03 marz 2020 09:26

Nowoczesna i dobrze dobrana bateria kuchenna powinna być wygodna w użytkowaniu, ergonomiczna, oszczędzająca wodę oraz nasz czas, jak również doskonale dopasowana do zlewozmywaka i współgrająca z aranżacją wnętrza.

Kształt, wielkość, kolor, sposób sterowania i miejsce montażu – to wszystko musimy mieć na uwadze wybierając baterię do swojej kuchni.

Baterie naścienne i stojące

Baterie stojące montujemy w blacie lub specjalnie przygotowanym otworze zlewozmywaka. Jest to najpopularniejsza obecnie wersja baterii. Pod zlewozmywakiem do baterii podpięta jest ciepła i zimna woda za pomocą złączy elastycznych. Taki montaż jest prosty. Otwory i rozmiar baterii są standardowe u każdego producenta, więc montaż czy wymiana będą bezproblemowe.

Zobacz także: Płytki w kuchni: 20 świetnych kolekcji

Z kolei baterie naścienne przykręcone się do złączy ciepłej i zimnej wody wychodzących ze ściany. To rozwiązanie polecane jest głównie do remontowanych pomieszczeń, kiedy nie planujemy wykonywać remontu instalacji wodnej

Praktyczne rozwiązania

Podczas użytkowania baterii jednouchwytowych za pomocą jednego uchwytu wybieramy temperaturę wody oraz rodzaj jej strumienia. Dwuuchwytowe z kolei (te z dwoma kurkami) to takie, w których znajdują się dwa pokrętła służące do mieszania wody. Każdym z nich regulujemy intensywność strumienia wody. Baterię jednouchwytową można obsługiwać jedną ręką przez co jest praktyczniejsza od dwuuchwytowej.

O funkcjonalności baterii decyduje w dużej mierze jej wylewka. Wlewki dzielimy na ruchome, nieruchome, jednouchwytowe lub kilku, wysokie, sprężynowe.

Polecamy: Salon z kuchnią i jadalnią. Zobacz 20 pięknych wnętrz

W ofercie producentów spotkamy też baterie bezdotykowe działają, gdy wykryją w pobliżu obiekt – automatycznie dozują wodę o odpowiedniej temperaturze i sile strumienia. Są bardzo oszczędne, dlatego że woda nigdy wypływa w sposób niekontrolowany.

Bateria termostatyczna ma dwa pokrętła. Jednym ustawiamy temperaturę wody a drugim siłę strumienia. W rezultacie do jej obsługi również wystarczy jedna ręka. Baterie termostatyczne pozwalają oszczędzać wodę, szybko ustawiamy właściwą temperaturę.

Ciekawym rozwiązaniem jest również bateria z podgrzewaczem, pozwalająca osiągnąć temperaturę wrzątku bez dodatkowych urządzeń typu czajnik czy garnek. Sprawdzi się ona w każdej kuchni, gdyż pozwala zredukować koszty zużycia energii i wody. Podgrzewacz wody i bateria są idealnie do siebie dopasowane, a montaż łatwy.

Dostępne są również baterie filtrujące wodę. Innowacyjny system filtrujący, jak na przykład Clear Water od Franke składa się ze zintegrowanego wkładu węglowego z ceramicznym filtrem, dzięki czemu możliwe jest usunięcie z wody wszelkich zanieczyszczeń i związków, które woda przyswaja w trakcie wędrówki przez rury wodociągowe. Układ jest kompaktowy i z powodzeniem zmieści się w szafce pod zlewozmywakiem.

Nowoczesne baterie posiadają również filtry do wody, wbudowane dozowniki na płyn do dezynfekcji oraz regulacje temperatury, a nawet oryginalne oświetlenie informujące o temperaturze wody.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także