
Mała kuchnia. 10 projektów. Aż 20 zdjęć kuchni w różnym stylu!
Szkło czy cegła na ścianie nad blatem. Białe czy szare meble. Drewno czy płytki na podłodze. Co sprawdzi się w małej kuchni? Zobacz, jak pięknie i wygodnie urządzić małą kuchnię w bloku. Mamy dla ciebie 10 fantastycznych projektów.

- Marmur w małej kuchni z salonem i jadalnią.
- Kolor biały i szary w małej kuchni.
- Drewno w małej kuchni.
- Szkło na ścianie nad blatem w małej kuchni.
- Czarno-białe meble w małej kuchni.
- Cegła na ścianie w małej kuchni.
1. Marmur w małej kuchni z salonem i jadalnia
Kuchnia połączona z jadalnią i salonem znajduje się w 30-metrowym mieszkaniu, które skrywa bardzo wygodne i klimatyczne wnętrze. Jasne, wyraziste i mimo małego metrażu przestronne. Kuchnia mieści zabudowaną lodówkę, zmywarkę i pralkę oraz garderobę. Ciemny kolor frontów meblowych został zestawiony z różowo-purpurowymi żyłkami Białej Marianny – dzisiaj już prawie niedostępnego śląskiego marmuru, popularnego wśród polskiej szlachty XVII wieku, którego ostatnie bloki udało się pozyskać u podwarszawskiego kamieniarza. Wygląda pięknie i bardzo oryginalnie.
Przy kuchni zaplanowano jadalnię z okrągłym stołem projektu Piotra Dąbrowy, który otoczony jest prostymi, drewnianymi krzesłami Ton. Nad nim zawisł modernistyczny, kryształowy żyrandol Paolo Veniniego z lat 60., który projektant sprowadził z antykwariatu w Brukseli. Naprzeciwko kuchni mamy z kolei jasny salon z białą sofą i regałem na książki.

Opis całego mieszkania: 30-metrowe mieszkanie. Małe, ale wygodne. Piękna kawalerka!
2. Kolor biały i szary w małej kuchni
Kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej w małym, dwupokojowym mieszkaniu w bloku. Zajmuje niewiele miejsce, ale jest bardzo wygodna. Meble kuchenne wykonana pod wymiar w zupełności wystarczy do swobodnego gotowania i przygotowywania posiłków. Dzięki szafkom aż do samego sufitu i wysokiej zabudowie zapewnia też dużo przestrzeni na przechowywanie.
Fronty szafek wiszących i ściana nad blatem wykończone zostały kolorowymi kwadratami w odcieniach écru i szarości. Takie połączenie prezentuje się bardzo oryginalnie. Kolorowe kwadraty uspokaja wysoka zabudowa w szarym kolorze oraz drewniane, szafki dolne. Białą ścianę tuż obok mebli zdobią natomiast ciekawe grafiki z tancerkami autorstwa Maji Gajewskiej.

Więcej o tym wnętrzu: Małe mieszkanie w białym kolorze. Piękna fototapeta na ścianie w salonie!
3. Drewno w małej kuchni
Właścicielka tego mieszkania miała jedno marzenie dotyczące projektu – zielony narożnik. Elegancki, szmaragdowy odcień zieleni pokrywa więc upragnioną sofę. Śmiało wkracza także do jadalni, gdzie widoczny jest na tapicerce krzeseł. W kuchni króluje natomiast naturalne, dębowe drewno oraz kolor szary w ciemnej oraz nieco jaśniejszej tonacji. Taka kompozycja sprawia, że nowoczesne wnętrze zyskuje elegancki rys oraz bardziej przytulny klimat. Meble kuchenne zaplanowano także, oferują sporo miejsce na blacie roboczym oraz sporo miejsca w szafkach i szufladach.

Całe wnętrze opisywaliśmy tu: 45-metrowe mieszkanie w Warszawie. Elegancka kuchnia, nowoczesny salon!
4. Szkło na ścianie nad blatem w małej kuchni
Kuchnia znajduje się w 35-metorwym mieszkaniu w bloku. Od salonu oddziela ją wysoki barek, pełniący także funkcję jadalni w komplecie z trzema hokerami. Wnętrze jest małe, ale optycznie powiększają je jasne kolory, przede wszystkim biel oraz meble na wymiar, wtapiające się w ściany. Podobny efekt zapewniają dwie, duże tafel luster na ścianie oraz pod barkiem. Dają one wrażenie głębi i przestrzeni. Przeźroczyste hokery również nie zabierają optycznie miejsca. Złoty lacobel, na ścianie w strefie roboczej oraz za telewizorem, fajnie odbija światło, dodaje elegancji i stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Czytaj więcej: Małe mieszkanie w Warszawie. 35-metrowe wnętrze jest super!
5. Czarno-białe meble w małej kuchni
Kuchnia przyjęła w tym mieszkaniu formę zabudowy meblowej na jedną ścianę. Jest mała, ale dobrze urządzona. Wysoka zabudowa i szafki dolne wykonane zostały z MDF-u w czarnym, satynowym wykończeniu. Okazałe i gładkie powierzchnie frontów meblowych wprowadzają do wnętrza minimalistyczną manierę, która wdaje się w intrygujący dialog z bardziej klasycyzującymi akcentami, jak choćby sztukaterie wieńczące ścianę za TV w salonie.
Chociaż projektantka chętnie korzystała z czerni, dawkowała ją umiejętnie, dzięki czemu kuchnia nie jest przytłaczające czy przygnębiające. Obok koloru czarnego, dużą rolę odgrywa również klasyczna biel i jasne odcienie szarości. W kuchni górny rząd szafek i połyskująca, równoważąca matowe powierzchnie tafla szkła nad blatem, są białe. Klasyczną paletę stosunkowo chłodnych kolorów wizualnie ocieplają drewniane akcenty.

Opis całego mieszkania: Małe mieszkanie z dodatkową sypialnią - zobacz wyjątkowy projekt
6. Szarości i drewno w małej kuchni
Niewielką kuchnię połączono z salonem. Dolną zabudowę szafek w kolorze ciepłej szarości równoważą górne szafki o dębowym wybarwieniu, zbliżonym do koloru podłogi. Biały zlew i bateria zgrabnie wtapiają się w zabudowę. Niewielką wyspę kuchenną podkreśla barwa zgaszonej, pastelowej mięty. Blat i okładzina ściany a'la lastryko nawiązują stylem do minionych lat, tym bardziej że na klatce schodowej zachowano oryginalną posadzkę lastryko.

O tym pięknym wnętrzu pisaliśmy tu: Małe mieszkanie: eleganckie i klimatyczne. Piękne wnętrze w kamienicy!
7. Cegła na ścianie w małej kuchni
Niewielką kuchnię usytuowano przy dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. We wnęce umieszczono zabudowę z retro lodówką, płytą grzewczą, piekarnikiem i wbudowanym okapem. Drugą część kuchni, przy ścianie obok sofy, stanowi dobrze przemyślana strefa zmywania, z przylegającym do niej pasem roboczym po obu stronach zlewozmywaka. Szare, matowe meble kuchenne z frezowanymi frontami uzupełnione zostały białymi płytkami w kształcie cegły i laminowanym blatem w kolorze Dąb Sherman.
Prosta zabudowa pięknie współgra z klimatem reszty mieszkania. Swoistą „kropką nad i” są tu dodające szyku skórzane uchwyty. Wygładzają ostre kąty zabudowy, podkreślając ich klasę. Ciepła i miękka w dotyku skóra nawiązuje kolorem do ciemnego zlewozmywaka i baterii. Całość ciekawie kontrastuje ze ścianą z czerwonej cegły z ciemnoszarą fugą, łączącą obie części kuchni. Nieco surowy charakter zabudowy ociepla dębowy blat w odcieniu powtórzonym na górnych półkach.

Czytaj więcej: Dwupokojowe mieszkanie w Warszawie. Zobaczcie jasne, przytulne wnętrze!
8. Niebieskie meble w małej kuchni
Przystępując do pracy na projektem mieszkania architektki otrzymały do właścicielki długą listę zadań do zrealizowania. Wnętrze miało być nowoczesne, ale przytulne, modne, ale ponadczasowe, awangardowe, ale klasyczne, oryginalne, ale uniwersalne. To wszystko miało się też zmieścić na 42 metrach kwadratowych.
Strefę dzienną zaprojektowano jako otwartą przestrzeń łączącą salon, jadalnię oraz kuchnię. Jednym z najciekawszych elementów jest tu wyspa wykonana ze stali polerowanej, dzięki czemu dość pokaźna bryła, mieszcząca wszystkie funkcje, znika odbijając światło i przestrzeń salonu. Zabudowa meblowa w ciemnym niebieskiem kolorze nadała kuchni charakteru. Idealnie pasuje też do jasnego drewna.

Całe mieszkanie znajdziesz pod tym linkiem: Małe mieszkanie na gdańskim osiedlu. Zobacz jak urządzono 42 mkw
9. Drewno i jasne kolory w małej kuchni
Strefa dzienna to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i miejscem na odpoczynek. Po prawej stronie znajduje się część ze wszystkimi niezbędnymi sprzętami kuchennymi: zabudowaną wysoką lodówką, zabudowaną zmywarką, piekarnikiem, płytą indukcyjną oraz ukrytym okapem. Lewa strona wizualnie odciąża całość, ponieważ jest nieco podwieszona nad podłogą, a półka górna odnosi się do linii drzwi. Całość sprawia wrażenie lekkości i doskonałej równowagi.
Dzięki dużym okno przestrzeń jest dobrze doświetlona, co korzystnie wpływa na odbiór materiałów i kolorystyki. Na nastrój we wnętrzu wpływa również oświetlenie sztuczne, które zostało zaplanowane tak, aby można było je dostosować do konkretnych czynności (posiłków, gotowania, czytania) oraz relaksu.

Zobacz więcej: Małe mieszkanie w Krakowie. Zobacz jak pięknie urządzono 30 mkw!
10. Biel i złoto w małej kuchni
Głównym założeniem projektu tego wnętrza miała być ponadczasowość, przeplatająca się z niewymuszoną elegancją. Właścicielom zależało przede wszystkim na dobrych jakościowo materiałach, meblach i oświetleniu. Już na pierwszy rzut oka widać tu więc ducha modern classic, przełamanego gdzieniegdzie kontrastami, takimi jak ciemne drewno czy elementy industrialne.
W części dziennej wyodrębniono salon z sąsiadującą kuchnią oraz czteroosobowym stołem jadalnianym. Stół można dowolnie przesuwać – projektantka postawiła bowiem na eleganckie lampy Contina Nordlux z regulacją kąta nachylenia. Ich złota konstrukcja koresponduje z utrzymanymi w tej samej kolorystyce uchwytami zabudowy kuchennej i złotą baterią. Pasuje też do białej zabudowy kuchennej.

Opis całego projektu: Małe mieszkanie we Wrocławiu. Zobacz piękne wnętrze o powierzchni 45 mkw!