×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Modna strefa zmywania w kuchni: 5 świetnych aranżacji

Modna strefa zmywania w kuchni: 5 świetnych aranżacji

Materiał Partnera Autor: Justyna Łotowska
15 cze 2021 17:41

Jak urządzić strefę zmywania w kuchni? Wybraliśmy 5 świetnych projektów kuchni w różnych stylach i na różne metraże. Zobaczcie, jak pięknie może się prezentować zlewozmywak i bateria w kuchni!

Strefę zmywania w kuchni tworzy zlewozmywak i bateria kuchenna czasem także zmywarka. To bardzo ważne miejsce w każdej kuchni - tu myjemy produkty przed przygotowaniem posiłku, tu też zmywamy naczynia. Warto zadbać, aby strefa zmywania była wygodna i modna! Jak zaprojektować tę przestrzeń?

Jedną z podstawowych zasad stosowanych przez projektantów kuchni jest przestrzeganie tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowanie odległości 120-210 centymetrów na linii zlewozmywak – kuchenka i zlewozmywak – lodówka oraz 120-270 centymetrów między kuchenką a lodówką. Dzięki temu kuchnia jest maksymalnie funkcjonalna i ergonomiczna.

Aby zachować tę zasadę na dużej powierzchni, najkorzystniejszymi rozwiązaniami są zabudowa narożna lub – jak w tym industrialnym wnętrzu – wyspa kuchenna z blatem roboczym i zlewozmywakiem. W przypadku zlewu usytuowanego na wyspie szczególnie ważne jest, by bateria była nie tylko funkcjonalna, ale i ładna. Obie te cechy posiada bateria Zumba z regulatorem ceramicznym i elastyczną wylewką, której możemy nadać dowolny kształt. Szary kolor wylewki doskonale wpisuje się w klimat i kolorystykę mieszkania.

Bateria Zumba z elastyczną wylewką. Fot. Ferro
Bateria Zumba z elastyczną wylewką. Fot. Ferro

Biało-czerwona kuchnia z wygodną strefą zmywania

Zumba dostępna jest również w innych kolorach np.: żółtym, zielonym czerwonym, białym i czarnym, który świetnie wygląda w komplecie ze zlewozmywakiem Mezzo II z ociekaczem. Mając do dyspozycji więcej miejsca, nawet w kuchni wyposażonej w zmywarkę warto zdecydować się na większy zlewozmywak – dwu- lub półtorakomorowy. Dzięki temu łatwiej umyjemy i osączymy produkty spożywcze. Nierzadko też zdarza się, że potrzebujemy szybko umyć jakieś naczynia, nie czekając na koniec cyklu automatycznego zmywania.

W tej eklektycznej kuchni z blatem w kolorze drewna pięknie komponuje się zlewozmywak Mezzo II w kolorze piaskowym. Zlew posiada automatyczny korek sterowany za pomocą pokrętła, a dostępny w zestawie syfon umożliwia podłączenie odpływu zmywarki lub pralki. Wysoką jakość produktu potwierdza piętnastoletnia gwarancja producenta. Jednym z kilku mocnych kolorystycznych akcentów w tym wnętrzu jest bateria Zumba z czerwoną wylewką.

Bateria Zumba z czerwoną wylewką i zlewozmywak Mezzo II. Fot. Ferro
Bateria Zumba z czerwoną wylewką i zlewozmywak Mezzo II. Fot. Ferro

 Jednorzędowa kuchnia - przestronność na małym metrażu

Dzięki umiejętnej aranżacji efekt przestronności uzyskamy nawet na stosunkowo niedużej powierzchni. W tym wysokim pomieszczeniu zrezygnowano z wyraźnych podziałów między strefami. 

W grafitowej części kuchennej z zabudową narożną zdecydowano się na baterię Libretto z wyciąganą, obrotową, elastyczną wylewką w czarnym kolorze. Urządzenie to nie tylko pozwala na komfortowe umycie naczyń o nietypowym kształcie, ale też na napełnienie garnków znajdujących się poza komorą zlewu.

Otwarta, minimalistyczna kuchnia w industrialnym stylu, w której ogromne okno zapewnia maksymalny dostęp naturalnego światła ma niepowtarzalny urok. Do wszechobecnych, wyrazistych geometrycznych form dopasowano baterię Adore Black/Chrome o charakterystycznej, wygiętej pod kątem prostym wylewce.

 

Bateria Adore Black/Chrome idealnie pasuje do prostych, geometrycznych form w kuchni. Fot. Ferro
Bateria Adore Black/Chrome idealnie pasuje do prostych, geometrycznych form w kuchni. Fot. Ferro

Nowoczesna kuchnia z modnymi zielonymi frontami

Do tej przestronnej kuchni o wysokim suficie projektant dobrał zabudowę meblową o frontach w miętowym odcieniu. Ten ciekawy kolor został ładnie podkreślony poprzez zestawienie z jasnym drewnem blatów i części półek, a także z białą ścianą. Drewno wizualnie ociepliło aranżację. 

Całość ma posmak industrialny. Styl ten wprowadzają między innymi trzy duże, czarne lampy, które kojarzą się z halą fabryczną. Przy wyspie kuchennej z obszerną powierzchnią roboczą i „stołową” od strony salonu umieszczono cztery wysokie krzesła z ciemnego drewna. Podłogę pokryto kwadratowymi kaflami, na przemian jasnymi i ciemnymi, z delikatnymi przetarciami.

Zlew ulokowany został w ciągu zabudowy meblowej, pod ścianą. Dobrano do niego stojącą baterię zlewozmywakową Zicco o geometrycznej formie. Wylewka, korpus, uchwyt oparte są na motywie prostokąta, co nieczęsto spotyka się w kolekcjach baterii zlewozmywakowych. Efekt okazuje się intrygujący. Zicco dobrze komponuje się z loftowymi dodatkami i szarym tłem płytek o kamiennej fakturze. 

Bateria Zicco marki Ferro dobrze komponuje się z loftowymi dodatkami i szarym tłem płytek o kamiennej fakturze. Fot. Ferro
Bateria Zicco marki Ferro dobrze komponuje się z loftowymi dodatkami i szarym tłem płytek o kamiennej fakturze. Fot. Ferro

Strefa zmywania na nowoczesnej wyspie

Wyspa kuchenna jest marzeniem wielu pań domu, ma bowiem wszystkie cechy tego, co modne, nowoczesne i komfortowe. Bywa głównie lokowana w dużych przestrzeniach z kuchnią otwartą na pokój dzienny.

Przykładem aranżacja z atrakcyjną wyspą z białego marmuru, pięknie prezentującą się na tle grafitowej zabudowy.  Na wyspie znalazła się strefa zmywania, którą tworzy jednokomorowy zlewozmywak ze stali nierdzewnej i stojąca bateria Sonata z wygodnym, wyciąganym natryskiem i obrotową wylewką. 

Bateria Sonata z obrotową wylewką i wyciąganym natryskiem. Fot. Ferro
Bateria Sonata z obrotową wylewką i wyciąganym natryskiem. Fot. Ferro

W artykule wykorzystano opisy produktów i aranżacje marki Ferro. Więcej o nowoczesnych produktach do strefy zmywania na . 

 

Komentarze

Zaloguj się