Remont kuchni. Tych 10 błędów w kuchni unikaj! Porady, zdjęcia!

Remont kuchni. Tych 10 błędów w kuchni unikaj! Porady, zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
03 maj 2022 17:57

Planujesz remont kuchni? Chcesz wymienić meble? Myślisz o nowym okapie? Postaw na dobre i sprawdzone rozwiązania. Architekt Małgorzata Brewczyńska podpowiada jakie błędy w kuchni popełniamy najczęściej i jak ich uniknąć.

Błąd nr 1 – niewłaściwa lokalizacja płyty grzewczej

Bardzo często kuchenkę lokalizujemy w miejscu, gdzie są już wyprowadzone podłączenia nie zastanawiając się, czy jest to akurat najwłaściwsze miejsce.

Zmierz, zanim cokolwiek zdecydujesz. Sprawdź, czy masz wystarczająco miejsca na odstawienie garnka obok płyty, przypraw, czy miejsca do przygotowania potrawy? Czy swobodnie zamieszasz w garnku nie obijając sobie łokci o sąsiadującą ścianę?

Kiedy zdecydujesz się na wyspę z płytą grzewczą upewnij się, że do krawędzi blatu masz przynajmniej 40 cm (najlepiej ok. 60 cm) po obydwu stronach, aby swobodnie odstawić garnek czy ustawić przyprawy.

Błąd nr 2 – okap za wysoko

Wydajność i wygoda to dwa elementy, które musimy połączyć ze sobą ustalając wysokość okapu. Każdy model ma w swojej specyfikacji najbardziej optymalną odległość, na jakiej powinien być mocowany względem płyty gazowej czy elektrycznej, aby najlepiej spełniał swoje zadanie. Mocując okap powinniśmy również wziąć pod uwagę wysokość użytkowników – nie chcemy mieć przecież siniaków na głowie.

Błąd nr 3 – niewłaściwe oświetlenie w kuchni

Niejednokrotnie oświetlenie w kuchni jest tak zainstalowane, że pracujemy we własnym cieniu. Zastosuj kilka punktów świetlnych. Boisz się zużycia energii – nie musisz włączać wszystkich jednocześnie. Korzystasz tylko z tego, które najlepiej oświetla potrzebne Ci miejsce pracy i nie świeci prosto w oczy.

Idealnie jest zamontować oświetlenie w następujący sposób:
● pod szafkami wiszącymi – dla oświetlenia blatu roboczego
● centralnie – dla oświetlenia całej kuchni
● wewnątrz szafek – dla uzyskania dodatkowych efektów dekoracyjnych.

Błąd nr 4 – niespójna stylistyka kuchni

Pęd za modą i ciekawymi rozwiązaniami z gazet prowadzi do nagromadzenia różnych stylów i kolorów i do chaosu w kuchni. Przemyślany i od początku zaplanowany klimat kuchni współgrający z resztą domu czy mieszkania to twój cel. Nie daj się zwieść modzie i obecnym trendom. Pamiętaj, że kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu. Powinno być harmonijne i współgrać z twoim stylem życia i upodobaniami. Łatwo jest coś skopiować. Tylko przemyślany, funkcjonalny i w zgodzie z twoimi potrzebami projekt będzie Ci służył przez długie lata.

Błąd nr 5 – brak zabezpieczenia ściany nad blatem roboczym

Przygotowywanie posiłków nie zawsze jest procesem sterylnym. Zdarza się, że coś pryśnie, kapnie, wycieknie. Zabrudzona ściana nie będzie estetycznym elementem kuchni. Przygotuj ścianę na tego typu wydarzenia. Łatwiej jest wytrzeć ścianę niż malować ją od nowa. Z pomocą przychodzi szeroka gama produktów, dzięki którym twoja kuchnia będzie wyglądała ciekawie i czysto.

Masz do wyboru:
● tradycyjne płytki ceramiczne,
● okładziny ze szkła, metalu, tworzywa,
● specjalne farby przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych,
● zmywalne tapety winylowe,
● płyta drewnopodobna,
● konglometat.

Błąd nr 6 – wysokość blatu roboczego niedostosowana do wzrostu użytkowników

Niewłaściwa wysokość blatu roboczego będzie znacząco utrudniać pracę w kuchni. Nie kieruj się standardami. Przeciętny blat w kuchni montuje się na wysokości 85 cm. Nie jest to wygodna wysokość dla osób o wzroście powyżej 180 cm, jak również poniżej 160 cm. Za meble niestandardowe trzeba nieco dopłacić, ale czy nie jest to dobra inwestycja?

Błąd nr 7 – brak wyszczególnionych stref

Sprzęty usytuowane jak wypadło, bez przemyślenia i funkcjonalnej kolejności. Ustaw urządzenia zgodnie z kierunkiem przygotowywania posiłków. W kuchni możemy wyróżnić 5 głównych stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Czy nie w takiej kolejności przygotowujesz potrawy? Oczywiście ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi strefami.

Sercem kuchni jest strefa przygotowywania posiłków. Staraj się przeznaczyć na nią min. 90 cm oraz swobodny dostęp do wszystkich sprzętów AGD, sztućców i talerzy.

Błąd nr 8 – zła lokalizacja gniazdek w kuchni

Ciągłe przestawianie sprzętów może doprowadzić do drobnej lub całkiem poważnej frustracji. Zaplanuj na etapie projektowania ile sprzętów będziesz trzymać na blacie kuchennym, ile sprzętów jednorazowo będzie w użyciu.

Pamiętaj, że lodówka, piekarnik, zmywarka czy mikrofalówka będą potrzebowały podłączenia na stałe. Zachowaj bezpieczną odległość gniazdek od strefy mokrej (zlewozmywak) oraz płyty grzewczej (kipiące potrawy mogą doprowadzić do zwarcia instalacji).

Błąd nr 9 – niedogodna lokalizacja kuchni względem stron świata

Zwróć na to uwagę, szczególnie kiedy budujesz dom lub wybierasz mieszkanie do kupna. Najlepszym miejscem na kuchnie jest kierunek północy. Kuchnia, jako najcieplejsze miejsce nie wymaga aż tyle miejsca, co salon czy pokój dziecięcy. A gotowanie obiadu w kuchni od południa w środku lata…. Cóż mała sauna. 

Błąd nr 10 – zmniejszanie już małej kuchni

Mała kuchnia jest często naszą zmorą. Upchanie w niej szafek, półek, sprzętów, dodatków zmieni ją w totalne straszydło. Projekt małej kuchni to wiele kompromisów, z którymi musisz sobie poradzić. Z pewnością pojawią się dylematy np. gdzie zmieścić cały sprzęt, jakie wybrać kolory i materiały, czy postawić na funkcjonalności i wygodę czy raczej na wygląd małej kuchni?

Ja w swoich projektach zdecydowanie stawiam na funkcjonalność. Określ swoje potrzeby. Zastanów się, które ze sprzętów koniecznie musisz mieć, a bez których możesz się obejść. Małe kuchnie nie lubią ciężkiej zabudowy. Unikaj zatem zabudowania ścian od podłogi do sufitu.

Aby optycznie powiększyć i pogłębić kuchnię użyj frontów szklanych w wybranych szafkach. Przeszklone matowe i podświetlone fronty dodadzą przestrzeni. Odpowiednio dobrane kolory i materiały powiększą małą przestrzeń. Zastosowanie jasnych kolorów sprawi, że kuchnia stanie się większa i bardziej przestronna.

Jeśli masz możliwość otwórz kuchnię na sąsiadujące pomieszczenia. Wyburzenie ściany optycznie ją powiększy, wprowadzi do niej więcej światła a na granicy kuchni i pokoju z powodzeniem możesz postawić stół z krzesłami czy wysoki barek, przy którym wygodnie zjesz posiłek

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska – do 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors (www.inventive-interiors.com) realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także