
Zlewozmywaki z Silgranitu. Co to za materiał i co warto o nim wiedzieć?
W kuchni poza przemyślaną zabudową i odpowiednim sprzętem AG, nie możemy zapominać o optymalnym zagospodarowaniu strefy zmywania. Coraz większą popularnością cieszą się kompozytowe zlewozmywaki. Dziś omawiamy materiał, jakim jest Silgranit.

Silgranit to kompozyt opatentowany przez producenta, firmę Blanco (w Polsce dystrybutorem jest Comitor). Jak podaje producent, Silgranit est niezwykle odporny na zarysowania i pęknięcia podczas wykonywania prac kuchennych. Uderzenie garnka czy patelni nie powoduje na nim pęknięć, odprysków i rys. Zlewozmywaki z tego materiału są higieniczne i neutralne w kontakcie z żywnością, co oznacza, że produkty spożywcze można poddać obróbce bezpośrednio na zlewozmywaku. Nawet jeśli składniki zostaną na jego powierzchni przez kilka godzin, nie zmienią swojego smaku. Silgranit nie odbarwia się ani nie blaknie, nawet przy bezpośrednim nasłonecznieniu. Ten kompozytowy materiał zawiera aż 80% naturalnego granitu. Jest to widoczne nie tylko dla oka, ale zauważalne także w dotyku. Przypominający kamień materiał łatwo się czyści, a do tego jest odporny na temperatury do 280°C.
Silgranitowe zlewozmywaki są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Podczas wyboru wariantu kolorystycznego pamiętajmy jednak o dopasowaniu go do odcieni zabudowy i blatu, tak, by stworzyły razem spójną i harmonijną całość. Spoglądając na współczesne projekty kuchni, wyraźnie widać, że symbolem nowoczesnego stylu stały się ciemne zlewozmywaki. Najbardziej poszukiwany kolor to głęboka czerń, która równie dobrze sprawdza się w kuchniach nowoczesnych, jak i tych urządzonych w stylu industrialnym, minimalistycznym, czy loftowym.
Gąbka, woda i płyn do mycia naczyń z powodzeniem wystarczą, by wyczyścić tego rodzaju zlewozmywak. Silgranit jest bardzo twardy. To powoduje, że czasami metalowe garnki mogą zostawiać ślady. W takim przypadku wystarczy na wilgotną ściereczkę nalać odrobinę oleju jadalnego, a następnie je wyczyścić.