Zmywanie na wyspie i półwyspie: pomysły projektantów

Zmywanie na wyspie i półwyspie: pomysły projektantów

Autor: Anna Sołomiewicz
27 maj 2016 14:29

W nowoczesnej kuchni strefa zmywania nie musi być schowana pod ścianą. Możemy śmiało zaplanować ją na wyspie lub półwyspie kuchennym i cieszyć się związaną z tym wygodą.

Modna strefa zmywania w nowoczesnych kuchniach często usytuowana jest właśnie w obrębie wyspy lub półwyspu kuchennego. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do zmywania przy ścianie, takie rozwiązanie ma swoje zalety.

Przede wszystkim należy pamiętać, że strefa zmywania jest jedną z najbardziej eksploatowanych stref roboczych w kuchni. Tutaj przygotowujemy produkty spożywcze przed ich dalszą obróbką, zmywamy czy myjemy warzywa bądź owoce. W związku z tym sporo czasu spędzamy właśnie nad zlewem. Urządzając go na wyspie lub półwyspie umożliwiamy osobom pracującym w kuchni swobodną interakcję z domownikami. 

Urządzenie strefy zmywania w centrum kuchni jest również idealnym rozwiązaniem wówczas, gdy chcemy zrezygnować z dolnej zabudowy i np. połączyć wyspę z wysoką zabudową pod sam sufit. Wreszcie, zlewozmywak na wyspie bądź półwyspie może być zlewem dodatkowym. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie spotykane w nowoczesnych kuchniach. Wówczas zlew "główny" instaluje się w tradycyjnym miejscu - przy ścianie, a na wyspie montuje się niewielki zlewozmywak, w którym można opłukać owoce czy warzywa przed spożyciem. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także