PARTNER PORTALU
Zmywanie pod oknem - takie kuchnie wybierają Polacy

Zmywanie pod oknem - takie kuchnie wybierają Polacy

Autor: Anna Sołomiewicz
07 cze 2016 10:59

Strefę zmywania można urządzić, tradycyjnie, pod ścianą, na półwyspie lub wyspie, a także... pod oknem. Zobaczcie, jak rozwiązanie to prezentuje się w polskich domach.

Strefa zmywania pod oknem nie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Zazwyczaj obawiamy się tego, że powierzchnia nad zlewem - czyli w tym wypadku okno - będzie się szybko brudzić, a otwieranie okna - ograniczone. Problemom tym można jednak zaradzić, a zlewozmywak pod oknem to nie tylko efektowne rozwiązanie aranżacyjne, ale również duży komfort. 

Dlaczego warto zamontować zlew pod oknem? Nieocenioną wartością jest fakt, że oglądanie widoków za oknem po prostu umila nam nieprzyjemną czynność jaką jest zmywanie. Jeśli na zewnątrz mamy piękny ogród lub nawet osiedlowy parking, zmywanie stanie się ciekawsze i mniej monotonne. Jeśli jesteśmy rodzicami rozbrykanych pociech, możemy mieć je pod czujnym okiem podczas sprzątania w kuchni i kontrolować co robią w ogrodzie. 

Jak jednak poradzić sobie ze wspomnianymi wcześniej problemami? Zachlapanemu oknu możemy zapobiec przesuwając komorę zlewozmywaka delikatnie w bok okna lub po prostu podwyższając nieco same okno, zostawiając bezpośrednio przy blacie ok. 20 cm pas ściany. Parapet nad blatem również będzie pełnić funkcję swoistej osłony.

Jeśli blat zamontowany jest na wysokości okna pomoże zamontowanie zlewozmywaka i baterii nieco dalej od okna, a bliżej krawędzi blatu. Jeśli okno jest zainstalowane w swoistej niszy - to również zniweluje problem. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być specjalne folie naklejane na szybę, które sprawią, że ewentualne ślady wody czy detergentów będą mniej widoczne (zanim je usuniemy).

Problemu z otwieraniem okna nie będziemy mieć montując baterię z boku zlewozmywaka, wybierając baterię z niższą wylewką lub - po prostu - decydując się na model z wylewką przeznaczoną do takich miejsc. Taka wylewka może się położyć wzdłuż blatu i ułatwić otwarcie okna. Z drugiej strony - producenci okien oferują stolarkę z przesuwnymi skrzydłami, specjalnie dedykowaną do kuchni ze strefą zmywania przy oknie. 

W naszej galerii zobaczycie 10 zdjęć kuchni z polskich domów, których właściciele zdecydowali się urządzić strefę zmywania przy oknie. Zobaczcie, jak efektownie się prezentują!

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także