Jak oświetlić łazienkę? 10 nowoczesnych i ładnie doświetlonych łazienek + poradnik

Jak oświetlić łazienkę? 10 nowoczesnych i ładnie doświetlonych łazienek + poradnik

Autor: Justyna Łotowska
24 maj 2022 11:55

Jak oświetlić łazienkę? Będziesz potrzebować światła głównego, miejscowego i dekoracyjnego. Jak wybrać lampy w łazience? Jakie muszą mieć parametry? Podpowiadamy i pokazujemy sporo ładnych pomysłów na dobrze oświetlone łazienki!

  • Ogólne oświetlenie łazienki powinno równomiernie i bez dawania cieni oświetlać całe pomieszczenie.
  • Przyjmuje się, że do oświetlenia łazienki o powierzchni 6m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W.
  • Światła miejscowe mają za zadanie dobrze doświetlić strefy, z których korzystamy najczęściej, czyli wannę, prysznic i obszar umywalki.
  • Odpowiedni nastrój pomogą zbudować przygaszone światła dekoracyjne, które podkreślą też piękno wnętrza.
  • Czytaj też: Łazienka z wanną czy prysznicem? Poradnik i 10 pięknych aranżacji

W żadnym innym pomieszczeniu w domu światło nie odgrywa tak ważnej roli, jak w łazience. To tu wykonujemy makijaż, golimy się, dbamy o siebie. Łazienka to miejsce wielu precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych, ale też ostoja spokoju i relaksu. Wszystko to wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego niezależnie od wielkości łazienki, warto w niej zadbać o kilka źródeł światła.

Oświetlenie główne w łazience

Ogólne oświetlenie łazienki powinno równomiernie i bez dawania cieni oświetlać całe pomieszczenie. Przyjmuje się, że do oświetlenia łazienki o powierzchni 6m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Taka żarówka oprawiona w dobrze przepuszczającą światło plafonierę powinna wygodnie doświetlić każdy zakątek łazienki.

To ważne, gdyż dobre światło przyda się nie tylko przy codziennych czynnościach higienicznych, ale także przy sprzątaniu. Jeśli chcemy zwiększyć wrażenie przestronności, warto zastosować żarówki halogenowe o mocy 50 W w postaci 3-4 punktów wpuszczonych w sufit. Dzięki temu wyda się on być wyżej, a łazienka stanie się optycznie większa.

Światło miejscowe w łazience

Światła miejscowe mają za zadanie dobrze doświetlić strefy, z których korzystamy najczęściej, czyli wannę, prysznic i obszar umywalki. Warto rozmieszczać je na oddzielnych obwodach, byśmy mogli je włączać niezależnie. Nad wanną czy prysznicem wystarczy łagodne źródło światła, lecz pamiętajmy, że w tzw. strefie mokrej oprawy lamp powinny mieć wysoki stopień wodoszczelności na skali IPX – co najmniej IPX7.

Strefa umywalkowa wraz z lustrem będzie wymagała mocniejszego doświetlenia. Najlepiej, by było ono zbliżone barwą do naturalnego światła dziennego - tylko wtedy światło oddaje właściwą kolorystykę, co jest niezwykle ważne np. przy makijażu. By wyeliminować cienie i równomiernie oświetlić całą twarz, lampy należy umieścić po obu stronach lustra przy górnej jego krawędzi – jeśli lustro jest niskie, lub na wysokości około 160 cm od podłogi, jeśli nasze lustro sięga wysoko pod sufit.

Oprawy lamp powinny mieć matowe lub mleczne wykończenie. Będą wtedy nieco delikatniej świecić, nie rażąc nas w oczy.

Światła dekoracyjne

Pamiętajmy o tym, że poza swoją podstawową funkcją, łazienka jest też miejscem wytchnienia i relaksu. Kojący prysznic czy gorąca kąpiel wymagają odpowiedniego klimatu. Trudno przecież wyobrazić sobie odpoczynek w ostrym świetle halogenów. Odpowiedni nastrój pomogą zbudować przygaszone światła dekoracyjne, które podkreślą też piękno wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład podświetlenie wanny od spodu

– Podświetlenie wanny sprawi, że stanie się ona głównym atrybutem łazienki i zyska elegancki charakter. Pomoże w tym zastosowanie nośnika EPS, który posiada fabrycznie przygotowane wycięcie na stopy i umożliwia opcjonalne ukrycie listwy LED. Takie wycięcie ułatwia dostęp do wanny i nadaje wrażenia lekkości całej konstrukcji, a zastosowana technologia Stabilsound® sprawia, że wanna jest dokładnie podparta na całym swoim obwodzie, stabilna i odporna na duże obciążenie. – mówi Piotr Fuhrmann, ekspert marki Schedpol.

Światła dekoracyjne służą podkreśleniu aranżacji danego wnętrza. Stosujmy je zatem w miejscach, które chcemy wyeksponować. Dobrze sprawdzą się we wnękach ściennych, za przeszkloną witryną lub przy elementach ozdobnych definiujących styl łazienki.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także