Kolor w łazience. 12 pomysłów na łazienkę w kolorze

Kolor w łazience. 12 pomysłów na łazienkę w kolorze

Autor: Ewa Kozioł
22 kwi 2022 14:20

Jaki kolor wybrać do łazienki, aby była nie tylko ciekawa wizualnie, ale również optycznie przestronna i funkcjonalna? Zobacz nasze pomysły i inspiracje. A kolorowych możliwości masz naprawdę sporo.

Paleta barw łazienkowych znacznie się rozrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dominująca niegdyś sterylna biel jest chętniej przełamywana. Dziś projektujemy bardziej odważne łazienki, w których dominuje więcej kolorów, więcej interesujących i ekscytujących połączeń oraz więcej odważniejszych tonacji. I choć niełatwo jeszcze wyobrazić sobie czarną wannę albo jaskrawożółty brodzik, to już różnobarwne dodatki, czy kolorowa armatura są jak najbardziej w zasięgu naszych imaginacji.

Biel jest czysta, uspokajająca i, co najważniejsze, optycznie powiększa łazienkę. Jest świetnym tłem dla barwnych dodatków. Na przykład matowy grafitowy brodzik Bpk/Space świetnie wpasuje się w prowansalski styl. Również biała armatura łazienki doskonale współgra z kolorowymi ścianami. 

Jak dobierać i łączyć kolory w łazience?

Łazienkę remontujemy najrzadziej. Zdarza się, że nawet raz na kilka lub kilkanaście lat. Wpadki, które możemy popełnić dobierając i łącząc kolory sprawią, że będziemy musieli zmagać się bardzo długo z niechcianym wyglądem. W takim razie, w jaki sposób działać i czym się kierować, poza upodobaniami? Na wyróżnienie zasługują dwa rodzaje dobierania barw: kontrastowy oraz w obrębie jednego koloru.

Ten pierwszy jest zrozumiały i najczęściej stosowany. Wybieramy dwa kontrastujące ze sobą kolory i upiększamy nimi nasze łazienkowe wyposażenie. Znaczenie ma nie tylko sam kolor, ale również nasycenie, „zimny” lub „ciepły” jego odbiór i odcień. Opcji jest naprawdę wiele, a czerń i biel są tylko podstawowym przykładem.

Drugą opcją jest stosowanie cieniowania w obrębie jednego koloru. Różne odcienie szarości, zieleni czy niebieskiego sprawią, że nasza łazienka zyska klasy i elegancji. Tutaj najważniejszy jest odcień, ale tak jak we wcześniejszym stylu, powinniśmy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Przejście od jasnej wersji danego koloru, do ciemniejszej powinno być delikatne i atrakcyjne.

Poszerzenie palety barw stosowanej w łazienkach pozwala obecnie na dopasowanie ich nie tylko do wnętrza, ale przede wszystkim do nas samych. Możemy przygotować przestrzeń wedle własnych upodobań. A przede wszystkim możemy stworzyć miejsce, które nas pobudzi, rozluźni i pozwoli poczuć się szczęśliwymi.

A co, jeśli chcemy jednak białą łazienkę?

Nieskazitelna czystość silnie wiąże się z białym kolorem i wielu z nas nie wyobraża sobie łazienki w innych barwach. Jak więc stworzyć białą przestrzeń, która nie będzie kojarzyła się ze szpitalem?
Tu z pomocą przychodzą różne struktury użytych materiałów. Gładkie i lśniące brodziki, umywalki i muszle w kolorze bieli będą świetnie współgrać z ziarnistymi, wypukłymi lub innymi nierównymi powierzchniami. Takie łączenie nadaje niewątpliwego dynamizmu i stwarza wrażenie żywiołowości przestrzeni. Należy zachować jednak umiar, by nie przesadzić z różnorodnością strukturalną i nie przytłoczyć ogólnego „lekkiego” odbioru.

Zobacz także Mała łazienka. 10 pięknych wnętrz. Zobacz zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także