Łazienka bez brodzika: aranżacje z polskich mieszkań

Łazienka bez brodzika: aranżacje z polskich mieszkań

Autor: Redakcja dobrzemieszkaj.pl
22 cze 2020 10:54

Odpływy liniowe odmieniły oblicza naszych łazienek. Coraz częściej decydujemy się na nowoczesne odwodnienia prysznicowe i rezygnujemy z klasycznego brodzika. Jaki jest koszt  prysznica bez brodzika? Jakie zalety i wady tego rozwiązania?

Dziś większość użytkowników nie wyobraża sobie życia bez kabiny, która coraz częściej przypomina dobrze zaprojektowaną, przemyślaną i wkomponowaną w architekturę łazienki przestrzeń prysznicową. 

Wolność w projektowaniu strefy prysznicowej zawdzięczamy m.in. odwodnieniu z możliwością montowania w płaszczyźnie płytek na całej szerokości strefy prysznicowej. Dzięki opcji przycięcia profilu i dopasowania do pożądanej długości, zyskaliśmy swobodę w kształtowaniu jej wymiarów i funkcjonalności. Co więcej, taki profil może być montowany zarówno na krawędzi strefy prysznicowej, jak i na środku pomieszczenia, a dodatkowo wypoziomowany w późniejszym czasie – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Odwodnienie prysznicowe dopasowane kolorem do armatury

Ostatnie lata w aranżacji pomieszczeń sanitarnych to czasy dużej popularności chromowanych elementów wyposażenia. Armatura, profile w kabinach czy odpływy prysznicowe w „kolorach srebra” na dobre wpisały się w łazienkowe trendy. Później przyszedł czas na czarne detale i minimalizm estetyczny. Aktualnie użytkownicy i projektanci mają jeszcze większe możliwości w zakresie wyboru rozwiązań wykończeniowych.

Moda na metaliczne powierzchnie oraz dążenie do zachowania spójności wzorniczej wyznaczyło nowe kierunki w projektowaniu i aranżacji łazienek – począwszy od kolorystyki wnętrz, poprzez użyte materiały, po najdrobniejsze detale. Teraz, dzięki szerokiej ofercie rozwiązań sanitarnych, nie musimy decydować się wyłącznie na klasyczną stal. Wybierając odwodnienie prysznicowe, możemy idealnie dopasować je do armatury sanitarnej. To zasługa specjalnych powierzchni PVD w wersji czerwone złoto, złoto optyczne oraz czarny chrom. Dzięki nim profile charakteryzują się wysoką jakością wizualną - pod względem połysku i walorów kolorystycznych. Są także wyjątkowo odporne na zarysowania i potencjalne czynniki korozyjne – mówi Aleksandra Drozdalska.

Dzięki stale poszerzającej się ofercie odpływów liniowych możemy nie tylko dopasować je do armatury sanitarnej, ale także nadać wyjątkowy urok łazience. 

Zalety prysznica bez brodzika

Oprócz względów estetycznych, równie ważną kwestią jest higiena oraz łatwość utrzymania odpływu w czystości. Dlatego też nowoczesne odwodnienia charakteryzują się przemyślanymi rozwiązaniami. Wyposażone są m.in. specjalne syfony membranowe, które ograniczają parowanie i stanowią zaporę dla piany oraz insektów. Co więcej, korpusy są wykonane ze stali nierdzewnej i przystosowane do stałego kontaktu z wodą. Rynny nie posiadają ostrych krawędzi, a ruszty można w łatwy sposób wyjąć w celu wyczyszczenia. 

Prysznic bez brodzika: wady

 Podstawowym ograniczeniem jest konieczność precyzji wykonania. Źle zamontowane odwodnienie prysznicowe może nie spełniać swojej funkcji właściwie, co oznacza wylewanie wody z kabiny prysznicowej. Jeśli więc nie mamy wprawy w tego typu pracach, zdecydowanie lepiej pozostawić je fachowcom. Niestety nie w każdej łazience jest też możliwy montaż tego rozwiązania - ograniczenia mogą dotyczyć zwłaszcza starszych mieszkań z czasów PRL, gdzie posadzka może być zbyt cienka. 

Prysznic bez brodzika - ile kosztuje?

Montaż odwodnienia liniowego nie jest z pewnością najtańszym rozwiązaniem jeśli mówimy o prysznicu w łazience. Zakup odpływu liniowego (ceny na przykładzie systemu TECEdrainprofile) to koszt od ok. 887 zł za rynnę prysznicową + od ok. 320 zł za ruszt ozdobny w zależności od jego rodzaju. Do tego dochodzi jeszcze koszt elementów instalacyjnych, maty wygłuszającej (opcjonalnie), koszt samych płytek ceramicznych, tafli szklanych zamiast kabiny, armatury oraz oczywiście wynagrodzenie dla fachowca. Finalnie koszt prysznica bez brodzika to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych. W zamian mamy efektowny i bardzo wygodny w użytkowaniu oraz bezpieczny dla użytkowników prysznic, świetnie sprawdzający się zwłaszcza w małych łazienkach. Czy warto? Decyzję musicie podjąć sami:)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także